Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

June 1, 2014

Rozliczenie importu usług przez podatnika podatku od towarów i usług niezarejestrowanego do transakcji unijnych

0 909

Jako czynny podatnik podatku od towarów i usług niezarejestrowany do transakcji unijnych dokonaliśmy nabycia usługi z importu (obsługa poczty e-mail) od kontrahenta unijnego. Kontrahent zagraniczny wystawił rachunki nie naliczając VAT. Wskazanych usług nie rozliczyliśmy w deklaracjach VAT-7. Czy jesteśmy zobowiązani zrobić korektę tych transakcji? Czy też zwrócić się do świadczącego usługę o naliczenie VAT?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji powinniście Państwo dokonać korekt deklaracji VAT-7 za miesiące, w których powstał obowiązek podatkowy z tytułu rozliczenia transakcji nabycia usług z importu. Nie ma znaczenia przy tym fakt, że nie dokonaliście Państwo obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT-UE.

UZASADNIENIE

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Natomiast z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 2013 roku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 postanowiono, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 (zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w Polsce),

  • b) usługobiorcą jest:

    • - w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 (Podatnik VAT UE),

    • - w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Z omawianego przepisu wynika, że do rozliczenia podatku zobowiązany jest podatnik, o którym mowa w art. 15 posiadający siedzibę na terytorium kraju, który jest zarejestrowany zgodnie z art. 97 ust. 4 jak również podatnik na którym ciążył obowiązek rejestracji jako podatnika VAT UE przy czym rejestracji tej nie dokonał. Zatem w analizowanym przypadku w odniesieniu do nabycia usług z importu (obsługa poczty e-mail) od kontrahenta unijnego, dla których znajdzie zastosowanie art. 28b (usług świadczonych na rzecz podatnika, dla których miejsce świadczenia znajduje się w państwie nabywcy) zobowiązanym do rozliczenia VAT będzie usługobiorca - Państwa Spółka. Nie ma znaczenia przy tym fakt, że nie dokonaliście Państwo obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT UE. Bez znaczenia jest również fakt ewentualnego rozliczenia podatku przez usługodawcę – Waszego kontrahenta zagranicznego.

W omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych tak jak w przypadku usług świadczonych przez podmioty krajowe. Z mocy art. 19a ust 1 ustawy o VAT obowiązek ten powstanie z chwilą wykonania przez Państwa kontrahenta usługi. Przy czym należy wziąć również pod uwagę zasady określenia momentu obowiązku podatkowego dla usług o charakterze ciągłym lub otrzymania przed wykonaniem usługi zapłaty(art. 19a ust. 3 i 8 ustawy o VAT). Jeżeli zatem przed wykonaniem usługi uiściliście Państwo zaliczkę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej uiszczenia. W sytuacji natomiast gdy w związku ze świadczeniem usług, o których Państwo piszecie, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, obowiązek podatkowy będzie powstawał z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, aż do momentu zakończenia świadczenia tych usług. Natomiast jeżeli usługi te są świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich świadczeniem w danym roku nie upłynęły terminy rozliczeń lub płatności, obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Jeśli Państwa kontrahent wystawił rachunek w walucie obcej to zgodnie z art. 31a ustawy o VAT przeliczenia na złote dokonuje się według średniego kursu NBP na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Możecie Państwo również dokonać przeliczenia według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim wypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Import usług, dla których podatnikiem będzie Państwa Spółka należy wykazać w deklaracji VAT-7(14) w części C „rozliczenie podatku należnego” w pozycjach 27,28 deklaracji. Jednocześnie w poz. 35 i 36 deklaracji wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług.

Kwota VAT należnego z tytułu tej transakcji będzie stanowić również kwotę podatku naliczonego do odliczenia (poz. 42 deklaracji), którą możecie Państwo rozliczyć w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji, pod warunkiem że uwzględnicie Państwo w deklaracji VAT-7 kwotę podatku należnego z tej transakcji.

Reasumując w Państwa przypadku pomimo niedopełnienia obowiązku rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (art.97 ust. 1 w związku z art. 97 ust. 3 ustawy o VAT) jesteście Państwo zobowiązani dokonać korekt deklaracji VAT -7 za miesiące, w których winniście wykazać wartość nabycia usług z importu. Powinniście Państwo również jak najszybciej dopełnić obowiązek związany z rejestracją VAT UE.

Dagmara Kamieńska