Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

November 30, 2017

Rozliczenie importu usług przez podatnika zwolnionego z VAT

0 914

Jestem osobą prywatną, posiadam prywatne mieszkanie na terenie Polski. Zgłosiłem się do zagranicznego portalu (zajmującego się profesjonalnym wynajmem), że chciałbym za ich pośrednictwem wynajmować to mieszkanie, jako wynajem krótkoterminowy, czyli na kilka dni lub określony z góry jakiś termin podany przez zainteresowanego klienta. Moje przychody z tego najmu nie przekroczą obrotu 200.000 zł w roku 2017. Czy przy takiej współpracy ciąży na mnie obowiązek rozliczenia powyższej transakcji? Czy mogę korzystać ze zwolnienia do limitu?

ODPOWIEDŹ

Usługa pośrednictwa w wynajęciu mieszkania nabyta od portalu zagranicznego przez polskiego podatnika stanowi import usługi. Czytelnik powinien zarejestrować się przed pierwszym nabyciem powyższej usługi do transakcji wewnątrzwspólnotowych na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R oraz rozliczać import usług w deklaracji VAT-9M. Nadal może korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

UZASADNIENIE

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei za działalność gospodarczą uważa się każdą działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w  tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a  także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w  szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i  prawnych w  sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z powyższym najem prywatny spełnia definicję działalności gospodarczej a osoba fizyczna działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Podmiot ten może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy VAT. Może również zrezygnować z tego zwolnienia, uzyskując status podatnika VAT czynnego.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca stanowi import usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Z kolei, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art.  28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w  przypadku usług, do których stosuje się art.  28b - podatnik, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o  którym mowa w  art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Czytelnik nabywa od zagranicznego portalu usługę pośrednictwa w znalezieniu klientów do wynajmu mieszkania który pobiera za to prowizję. Dla ustalenia opodatkowania tej usługi ważne jest określenie miejsca jej świadczenia. W powyższym przypadku usługa nabyta od portalu zagranicznego przez Czytelnika będzie opodatkowana na terytorium kraju, zgodnie z art. 28b ust. 3, czyli według miejsca zamieszkania usługobiorcy - Czytelnika.

W takim przypadku, w myśl art. 97 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT nabywający usługi do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług, są zobowiązani przed dniem dokonania nabycia takiej usługi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o  którym mowa w  art. 96, o  zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R Czytelnik powinien wypełnić poz. 60 i 61. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot i potwierdza tę rejestrację, jako podatnika VAT-UE. W celach identyfikacji zarejestrowane podmioty zobowiązane są w powyższych transakcjach do posługiwania się numerem identyfikacyjnym poprzedzonym prefiksem danego kraju (PL).

Podatek należny z tytułu nabycia tej usługi Czytelnik zobowiązany jest rozliczyć w deklaracji VAT-9M (art. 99 ust. 9 ustawy VAT) w terminie do 25-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, tzn. z chwilą wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Na uwadze należy mieć również przepisy art. 19a ust. 2 i 3 ustawy o VAT, które dotyczą częściowego przyjmowania usług, a także usług świadczonych w sposób ciągły.

Jednocześnie, Czytelnik nadal może korzystać ze zwolnienia z VAT do wysokości limitu. Do limitu nie wlicza się m.in. importu usługi. Wynika to z definicji sprzedaży, do której należy odpłatna dostawa towarów i  odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-9M(7) import usług od podatników podatku od wartości dodanej należy wykazać  w pozycji 12 wartość netto i w pozycji 13 podatek należny.

Ewa Kot

Podstawa  prawna: art. 2 pkt 9, pkt 22 art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1-4,. art. 96 ust. 4, art. 97 ust. 3 pkt 1, art. 99ust. 9, art. 100 ust. 1 ustawy o VAT.