Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

October 30, 2018

Rozliczenie importu usług transportowych i spedycyjnych

0 3036

Zamówiłem transport zakupionych od zagranicznego kontrahenta towarów - trasa nie przebiega przez Polskę (zagraniczna firma). Mam na fakturze usługi transportowe oraz osobno usługi spedycyjne? Jak opodatkować usł. spedycyjne, czy usługi spedycyjnej nie rozdzielam na transportową i pozostałe towarzyszące? Czyli wszystko rozliczam razem jako import usług ze stawką 23%?

ODPOWIEDŹ

Podstawą opodatkowania importu usług jest wszystko to, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od usługobiorcy. Czytelnik powinien rozliczyć jako import usług, łącznie wszystkie pozycje na fakturze związane z zakupioną usługą transportową i opodatkować stawką 23%.

UZASADNIENIE

Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Z importem usług mamy do czynienia zarówno w sytuacji, gdy usługodawcą jest podatnik z innego niż Polska państwa unijnego, jak i kraju trzeciego.

W przypadku importu usług transportowych lub spedycyjnych podatnik, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT na terytorium Polski.

Podstawą opodatkowania importu usług jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej. Podstawa ta obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem kwoty VAT), a także koszty dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez zagranicznego usługodawcę od polskiego usługobiorcy (importera usług). Nie obejmuje ona natomiast udzielonych usługobiorcy rabatów, opustów i obniżek cen.

Miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi transportowej i spedycyjnej jest, co do zasady miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

Transport towarów, co do zasady, opodatkowany jest w Polsce 23% stawką VAT, lub stawką VAT w wys. 0% w przypadku usług transportu międzynarodowego o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług, lub usług transportu towarów o których mowa w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 23.12.2013 roku w sprawie towarów i usług dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Z treści pytania wynika, że Czytelnik nabył usługi opodatkowane w kraju stawką w wys. 23%. W opisanym przypadku Czytelnik zobowiązany jest zatem rozliczyć z tytułu importu usług VAT należny. W większości przypadków podatek ten staje się jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu (jeżeli sama usługa była związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski kursu średniego waluty obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Usługodawca wskazał na fakturze usługi transportowe oraz osobno usługi spedycyjne. W związku z faktem, że podstawą opodatkowania importu usług jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy lub osoby trzeciej, Czytelnik winien naliczyć podatek od importu usług łącznie od wszystkich składników usługi wyszczególnionych na fakturze.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art.28b ustawy należy wykazać w pozycji 29 podstawę opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny oraz (w przypadku prawa do odliczenia) po stronie podatku naliczonego w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art.28 b ust.1, art. 29a ust. 1, art. 31a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.