Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

July 1, 2014

Rozliczenie nieodpłatnego importu usług licencyjnych od kontrahenta z Unii

0 852

W lipcu 2014 roku dokonałem od kontrahenta niemieckiego importu usługi licencyjnej. Usługa ta miała charakter nieodpłatny (za usługę nie musiałem zapłacić). Czy wskazany import usług podlega opodatkowaniu VAT i czy powinienem rozliczyć z tytułu tej transakcji należny podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji nie ma Pan obowiązku rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu nieodpłatnego nabycia usług licencyjnych od kontrahenta z Unii, pomimo, iż stanowi ono import usług na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Jak wynika z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) przez import usług rozumie się świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne: nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) usługobiorcą jest m.in. :

- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

Natomiast miejscem świadczenia w przypadku usługi licencyjnej na rzecz podatnika co do zasady jest kraj siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Zatem nabycie usług licencyjnych od kontrahenta z Niemiec stanowi dla Pana import usług.

Z kolei, na gruncie ustawy o Vat, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług mająca charakter odpłatny. W myśl bowiem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przy czym pojęcie świadczenia usług zdefiniowane zostało w art.8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Od powyższej zasady ustawodawca określił pewne wyjątki, zgodnie z którymi opodatkowaniu podatkiem VAT będą podlegać również usługi mające charakter niedopłaty. Wskazane wyjątki wynikają wprost z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, w myśl którego za odpłatne świadczenie usług uznaje się :

  • użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  • nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Należy zatem zauważyć, iż w przepisie wskazanego art. 8 ust. 2 nie zostały wymienione czynności nieodpłatnego importu usług, które podlegałyby opodatkowaniu tak jak świadczenie usług o charakterze odpłatnym.

Dodatkowo, jak wynika z art. 29a ust. 5 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika. W przedmiotowej sprawie nabył Pan usługę nieodpłatnie, zatem nie poniósł Pan żadnych kosztów, a więc brak jest podstawy opodatkowania tej usługi.

Reasumując w Pana przypadku, należy uznać, że z tytułu nieodpłatnego importu usługi licencyjnej nie będzie Pan miał obowiązku odprowadzenia należnego podatku VAT. Tym samym nie będzie Pan ujmował wskazanej transakcji w ewidencjach prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz deklaracji VAT-7 w pozycjach dotyczących rozliczenia importu usług.

Dagmara Kamieńska