Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 28, 2017

Rozliczenie odszkodowania przyznanego Skarbowi Państwa

0 1096

Odszkodowanie dla Skarbu Państwa dotyczące wyłącznie przejęcia z mocy prawa przez Miasto gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem towarów i usług według stawki 23%. Wartość ustalonego odszkodowania stanowi kwotę brutto, zawierającą „w sobie” należny podatek od towarów i usług, który powinien być wyliczony metodą w „stu”.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej zdnia 3 lutego 2017 roku nr 2461-IBPP3.4512.776.2016.1.KS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest miastem na prawach powiatu. Na podstawie decyzji Prezydent Miasta zezwolił na realizację inwestycji drogowej. Inwestycją zostały objęte dwie zabudowane nieruchomości gruntowe stanowiące własność Skarbu Państwa oraz przedmiot wieczystego użytkowania spółki prawa handlowego. Na przedmiotowych działkach znajdują się elementy infrastruktury kolejowej, w tym też elementy oporowe wiaduktu drogowego oraz skarpy nasypów (pozostałości przebiegającej przez ten teren pod drogą linii kolejowej). Działki są uzbrojone (podziemne sieci są częściowo nieczynne). Przedmiotowe budowle są własnością gminy. Miasto (zarówno Skarb Państwa jak i gmina) nie dokonywało wydatków na ulepszenie nieruchomości objętych dostawą. Prezydent Miasta decyzją ustalił na rzecz Skarbu Państwa odszkodowanie za utracone prawo własności nieruchomości gruntowych. Odszkodowania zostały ustalone wyłącznie w zakresie gruntu (nie obejmowały budowli na nim posadowionych).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy odszkodowanie zapłacone przez gminę na rzecz Skarbu Państwa w zamian za utratę prawa własności nieruchomości gruntowych podlega opodatkowaniu według stawki 23%.

Stanowisko Dyrektora

Gdy przyniesienie własności dwóch nieruchomości gruntowych zabudowanych elementami infrastruktury kolejowej, w tym elementami oporowymi wiaduktu drogowego oraz skarpy nasypów stanowiącym następuje na rzecz Gminy – stwierdzić należy, że w tym przypadku przedmiotem dostawy w istocie nie jest grunt zabudowany, gdyż rozważając skutki podatkowe dokonywanej transakcji należy mieć na uwadze nie jej aspekty cywilnoprawne, lecz te, które mają znaczenie z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie, z punktu widzenia prawa cywilnego, na Gminę formalnie przechodzi prawo własności wybudowanych budynków z wszystkimi cywilistycznymi konsekwencjami tego faktu, jednak biorąc pod uwagę rozwiązania przyjęte w ustawie o podatku od towarów i usług, nie występuje dostawa towaru, jakim są te budowle, albowiem już wcześniej Gmina dysponowała nimi jak właściciel, Przedmiotowe budowle są własnością Gminy. Tym samym przedmiotem dostawy będzie jedynie grunt. Świadczy o tym również fakt, że odszkodowanie zostało ustalone wyłącznie w zakresie gruntu (nie obejmowało budowli na nim posadowionych).

Z uwagi na fakt, że przedmiotowe nieruchomości są gruntami zabudowanym elementami infrastruktury kolejowej, w tym elementami oporowymi wiaduktu drogowego oraz skarpy nasypów, dostawa nieruchomości gruntowych nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Zatem stosownie do treści art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy, dostawa ww. nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu według 23% stawki podatku.

Ponadto wątpliwości Wnioskodawcy dotyczącą stwierdzenia, czy kwota odszkodowania powinna być wyliczona metodą „w stu” od kwoty otrzymanej przez Skarb Państwa.

Podstawą opodatkowania, w myśl cyt. wyżej przepisów, będzie wszystko, co stanowi zapłatę, z tytułu przeniesienia własności nieruchomości na rzecz gminy, pomniejszone o kwotę podatku VAT. Przyjąć zatem należy, że wartość ustalonego odszkodowania stanowi kwotę brutto, zawierającą „w sobie” należny podatek od towarów i usług, który powinien być wyliczony metodą w „stu”.

Podstawa prawna: art.41 ust. oraz art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.