Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ROZLICZENIA VAT

August 3, 2017

Rozliczenie opłat za korzystanie z włoskiej autostrady w przypadku udzielenia rabatu

0 1127

Otrzymaliśmy wyciąg uznaniowy informujący o przyznanym rabacie na opłaty za autostrady za okres od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2015 roku od kontrahenta z Włoch, który pośredniczy w dokonywaniu opłat drogowych na terenie Włoch. Wysokość rabatu jest uzależniona od decyzji Włoskiego Ministerstwa Transportu, który przekazuje firmie świadczącej usługę dotyczącą opłat za autostrady. W zawartej umowie nie jest dokładnie określony procent jaki otrzymamy z tytułu opłat za autostrady. Jak należy rozliczyć taki dokument do celów podatkowych. Dokument otrzymaliśmy w dniu 22 czerwca a dotyczy miesiąca maja 2017 roku.

ODPOWIEDŹ

Podatek dochodowy

Jeżeli w  okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano dokument stwierdzający, że należy dokonać korekty kosztów, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów, to - na podstawie art. 22 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.

Nie ma znaczenia data wystawienia faktury korygującej lub innego dokumentu potwierdzającego przyczyny korekty, jak również to, że korekta odnosi się do kosztów poprzedniego okresu, ponieważ o  momencie korekty kosztów, która nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub oczywistą omyłką, decyduje data otrzymania stosownego dokumentu.

VAT

Na polskim podatniku nie będą ciążyły żadne obowiązki w zakresie rozliczenia VAT z tytułu otrzymanego rabatu.

UZASADNIENIE

Podatek dochodowy

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 22 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Natomiast, jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa powyżej, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów (art. 22 ust. 7d updof)

Z analizy wskazanego przepisu wprost wynika, iż co do zasady regułą jest, że rozliczenie faktur korygujących następuje w bieżącym okresie rozliczeniowym. Sytuacja ta dotyczy jednak przypadków gdy pierwotna faktura prawidłowo dokumentowała zdarzenie gospodarcze, a faktura korekta dokumentuje przyszłe zdarzenie (np. tak jak w Państwa sytuacji udzielony rabat za okres od 1.01.2015 roku do 31.12.2015 roku). Jedynie w przypadku gdyby pierwotna faktura zawierała błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki wówczas przedsiębiorca zobowiązany byłby do przyporządkowania korekty do okresu, którego dotyczy, (w Państwa sytuacji okresu w którym poniesiono koszt wynikający z faktury pierwotnej).

Należy dodać, że jeżeli korekta dotyczy kosztu uzyskania przychodów związanego z zobowiązaniem podatkowym, które uległo przedawnieniu wówczas nie dokonuje się korekty.

VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  • eksport towarów;

  • import towarów na terytorium kraju;

  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy) w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju.

Stosownie do art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Użyty w powyższym przepisie zwrot „usług związanych z nieruchomościami” stanowi katalog otwarty. Warunkiem zaliczenia określonej usługi do tego katalogu jest jej związek z nieruchomością, której dana usługa dotyczy. Wprawdzie usługi na nieruchomościach kojarzone są na ogół z usługami budowlanymi związanymi z konkretną nieruchomością, jednak pojęcie to jest znacznie szersze i obejmuje swoim zakresem cały szereg usług, które są nierozerwalnie związane z nieruchomościami.

Wskazać należy, że powiązanie usług związanych z nieruchomością z lokalizacją samej nieruchomości jest jak najbardziej uzasadnione, bowiem dane usługi są konsumowane (wykorzystywane) właśnie w miejscu jej położenia. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Opłaty za przejazd autostradami uznawane są za usługi związane z nieruchomościami, a zatem w niniejszej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 28e ustawy. W związku z powyższym, w przypadku usługi polegającej na udostępnieniu płatnych autostrad we Włoszech, świadczonej przez włoską firmę pośredniczącą na rzecz Czytelnika, miejscem świadczenia tej usługi jest terytorium Włoch. Zatem z tytułu udzielonego rabatu za korzystanie z włoskich autostrad na Czytelniku nie będą ciążyły żadne obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT. W podatku dochodowym należy zwiększyć przychody lub pomniejszyć koszty.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 22 ust.  7c i 7d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.), art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.).