Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

November 1, 2017

Rozliczenie opłaty związanej z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

0 944

Gmina we wrześniu br. zawarła akt notarialny ze Spółdzielnią Mieszkaniową dotyczący przekształcenia prawa użytkowania wieczystego (ustanowionego w maju 2006 roku) w prawo własności. Ustalona opłata za przekształcenie, będąca różnicą pomiędzy wartością prawa własności a prawem użytkowania wieczystego, będzie podlegać 22% VAT. Opłata ta jest rozłożona na 10 rocznych rat. Spółdzielnia przed zawarciem aktu notarialnego - również we wrześniu - dokonała wpłaty 1/10 kwoty opłaty. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy tej opłacie, czy VAT będzie należny w dacie wpłaty poszczególnych rat, czy też jednorazowo od całej kwoty dopłaty. Na jakie kwoty wystawić Spółdzielni fakturę? 

Odpowiedź

Zdaniem Redakcji, należałoby wystawić fakturę we wrześniu 2017 roku na całą wartość opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego (ustanowionego w maju 2006 roku) w prawo własności.

Uzasadnienie

Ustawa o podatku od towarów i usług stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art.19a ust.1 ustawy o VAT). Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego (ustanowionego w maju 2006 roku) w prawo własności, zdaniem organów podatkowych, jest dodatkową ceną za przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W omawianym przypadku przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nastąpiło w 2006 roku tj. w momencie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

W przepisach dotyczących podatku od towarów i usług brak jest określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w takim przypadku. Nie ma także stanowiska organów podatkowych w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w przedstawionych okolicznościach. Dlatego w tym przypadku  proponujemy zwrócić się o interpretację indywidualną.

Zdaniem Redakcji, skoro opłata ta jest dodatkową ceną za przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, to nastąpiło podwyższenie ceny za  dostawę towaru, która miała miejsce w maju 2006 roku. Dostawa nastąpiła w 2006 roku i obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy  powstał w 2006 roku. Dlatego, zdaniem Redakcji, należałoby wystawić fakturę korektę na całą wartość we wrześniu tj. w  momencie ustalenia tej wyższej ceny. Przyczyna korekty bowiem powstała po dostawie towaru, a okoliczność podwyższenia ceny nie była znana w chwili dostawy.

W odniesieniu do stawki podatku od opłaty pobieranej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, należy wskazać art. 41 ust. 1 ustawy o VAT na mocy którego stawka podatku wynosi 22%. Na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 roku - stawka podatku wynosi 23%. Kwota należna na dzień przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki z dnia dostawy, tj. gdy oddanie do użytkowania nastąpiło w okresie od 1 maja 2004 roku (jeśli nastąpiło to przed dniem 1 maja 2004 roku - obowiązek podatkowy nie wystąpi) do dnia 31 grudnia 2010 roku według stawki 22%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 wartość netto 

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.19a ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.