Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

May 1, 2016

Rozliczenie paliwa, opłat za autostrady i usług myjni samochodowej nabytych w innych niż Polska krajach UE

0 5524

Czy faktury z firmy DKV za zakup paliwa dokonany na terytorium krajów UE innych niż RP należy wprowadzać do KPiR w kwocie brutto? Czy zakup paliwa stanowi transakcję WNT? Czy opłaty za przejazd autostradą pobrane w innych niż RP krajach członkowskich stanowią import usług? Jak należy ewidencjonować usługi za korzystanie z myjni samochodowej na terenie Niemiec? Czy jest to import usług, a jeśli tak, to na podstawie jakiego dokumentu rozliczyć podatek VAT od tej transakcji? Czy polski podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną na okoliczność rozliczenia podatku VAT od tej transakcji?

ODPOWIEDŹ

Zakup paliwa w innych niż Polska krajach UE nie stanowi WNT i można wykazać w KPiR w kwocie brutto. Opłaty drogowe za przejazd autostradą są opodatkowane w kraju przez który przebiega autostrada. Usługa myjni samochodowej stanowi import usług, w celu jego rozliczenia Czytelnik może wystawić dowolny dokument, z którego będzie wynikała podstawa opodatkowania oraz kwota podatku należnego i naliczonego od tej transakcji.

UZASADNIENIE

Paliwo zakupione w innym kraju UE

W przypadku zakupu paliwa na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego UE, podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą tą sprzedaż wraz z podatkiem VAT według stawki obowiązującej w kraju, w którym dokonano zakupu. Takie nabycie paliwa, nie jest transakcją WNT, ponieważ przyjmuje się uproszczenie zakładające, że paliwo to zostało zużyte w tym kraju, w którym dokonano jego zakupu. Takie podejście skutkuje tym, iż uznaje się, że nie nastąpił przywóz towaru do Polski z terytorium innego kraju UE, a tym samym nie wystąpiła transakcja WNT. Polski podatnik ma prawo (nie obowiązek) ubiegać się o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju Unii na podstawie wniosku VAT-REF.

Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych całą kwotę brutto za zakup paliwa w innym kraju UE. Koszty te przelicza się po kursie średnim NBP z poprzedniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. W sytuacji, gdy podatnik będzie się ubiegał o zwrot podatku VAT zapłaconego za granicą, to w dacie otrzymania takiego zwrotu powinien go ująć w KPiR i odpowiednio rozpoznać przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Opłaty drogowe za przejazd autostradą w innym kraju

Opłaty drogowe za przejazd autostradą należy traktować jako usługi związane z nieruchomością, które są opodatkowane na podstawie art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, to jest w kraju przez który przebiega autostrada. Opłaty te są opodatkowane stawką podatku VAT obowiązującą w kraju w którym je pobrano.

Niekiedy są one (podobnie jak w Polsce) traktowane jako opłata administracyjna, która jest wyłączona spod rygoru ustawy o VAT. W przypadku opłat drogowych polski podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów całą kwotę brutto, analogicznie jak w przypadku zakupu paliwa.

Usługa myjni samochodowej

Usługi te, zgodnie z zasadą ogólną określoną w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług są opodatkowane w siedzibie usługobiorcy. Polski podatnik powinien rozpoznać import usług i rozliczyć podatek VAT należny od tej transakcji na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Przy założeniu, że zakupione usługi służą wyłącznie działalności opodatkowanej, i dotyczą mycia samochodów ciężarowych, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej kwocie.

W przypadku usług myjni dotyczących samochodów osobowych o wysokości odliczonej kwoty podatku VAT naliczonego decyduje fakt, czy samochód ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika (odliczamy cały podatek VAT naliczony), czy do celów mieszanych (można odliczyć tylko 50% podatku VAT naliczonego).

Podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej dokumentującej import usług. Począwszy od 1 stycznia 2013 roku podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych dokumentujących zakupy, co do których podatek VAT rozlicza nabywca na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Podatnik może dokonać rozliczenia podatku VAT bezpośrednio na fakturze otrzymanej od kontrahenta zagranicznego, lub też może wystawić dowolny dokument, z którego będzie wynikała podstawa opodatkowania oraz kwota podatku należnego i naliczonego (podlegającego odliczeniu) od tej transakcji.

Podstawą opodatkowania importu usług jest wszystko co stanowi zapłatę (art.29a ust.1 ustawy o VAT). Podstawę opodatkowania przelicza się po kursie średnim NBP obowiązującym w dniu roboczym poprzedzającym dzień wykonania usługi (art. 31a ustawy o VAT). W przypadku Czytelnika (na podstawie przesłanej do Redakcji faktury) będzie to dzień 4 marca 2016 roku (data wykonania usługi 7 marca 2016 roku), który wynosi 4,3340 PLN.

Podstawa opodatkowania: 4,31 EUR X 4,3340 = 18,68 PLN

Podatek VAT należny: 18,68 X 23% = 4,30 PLN

Podatek VAT naliczony (przy założeniu, ze mamy prawo do odliczenia całości) = 4,30 PLN

Import usługi należy wykazać w ewidencji VAT w rejestrze sprzedaży oraz w rejestrze zakupów jako import usług. Transakcję tę należy wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec w następujący sposób:

W części C Rozliczenie podatku należnego:

  • - Poz. 27 i 29 Podstawa opodatkowania: 19 zł

  • - Poz. 28 i 30 Podatek VAT należny: 4 zł

W części D Rozliczenie podatku naliczonego

  • Poz.41: Nabycie towarów i usług pozostałych wartość netto: 19 zł

  • Poz.42: Nabycie towarów i usług pozostałych podatek naliczony: 4 zł

Dorota Mróz

Biegły Rewident

Podstawa prawna: art. 28b, art. 28e, art. 29a ust. 1 i art. 31a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług