Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

January 1, 2018

Rozliczenie podatku przy zastosowaniu metody kasowej

0 943

Do września rozliczaliśmy się metodą kasową. W miesiącu październiku 2017 przekroczyliśmy obrót dla małego podatnika 1.200.000 euro. W związku z tym nie możemy stosować już metody kasowej. Pod koniec października 2017 roku otrzymaliśmy zapłatę od kontrahenta za towar, który kupił w czerwcu 2017. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć podatek VAT dotyczący tej transakcji?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik od rozliczenia za miesiąc październik 2017 roku zobowiązany jest do składania miesięcznych deklaracji, jednak prawo do rozliczania podatku metodą kasową utraci począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 roku. W związku z powyższym podatek należny z tytułu przedmiotowej transakcji należy rozliczyć w deklaracji za okres, w którym nastąpiła zapłata, tj. w październiku 2017 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 25 ustawy o podatku od towarów i usług małym podatnikiem jest podatnik podatku od towarów i usług :

  • a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (kwota w PLN 5.157.000),

  • b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro (193.000 PLN)

    • przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Zgodnie z art. 21 ustawy o VAT mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

  1. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

  2. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1.

Ten sposób rozliczania podatku nosi nazwę metody kasowej i aby z niej skorzystać należy uprzednio zawiadomić pisemnie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie się stosowało tę metodę. Mały podatnik rozlicza się kwartalnie w terminie do 25.dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Sposób rozliczania podatku VAT przy zastosowaniu metody kasowej stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Mały podatnik traci prawo do rozliczania podatku metodą kasową, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył kwotę określoną w art. 2 pkt 25.

Mali podatnicy, jeżeli przekroczą obowiązujący limit, muszą składać deklaracje miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału:

  1. w którym przekroczono tę kwotę - jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału, a w przypadku gdy przekroczenie tej kwoty nastąpiło w drugim miesiącu kwartału, deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału;

  2. następującego po kwartale, w którym przekroczono tę kwotę - jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału.

Z pytania wynika, że w październiku Czytelnik przekroczył kwotę obrotu w wys. 1.200.000 EURO i w tym samym miesiącu wpłynęła zapłata od kontrahenta za sprzedany w czerwcu towar. Z powyższego wynika, że Czytelnik od rozliczenia za miesiąc październik 2017 roku zobowiązany jest do składania miesięcznych deklaracji, niemniej, prawo do rozliczania podatku metodą kasową utraci począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 roku. W związku z tym Czytelnik winien rozliczyć podatek należny za przedmiotową transakcję w deklaracji za okres, w którym nastąpiła zapłata.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) za miesiąc październik 2017 roku sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny, ze stawką 8% odpowiednio w pozycji 17 i 18, ze stawką 5% w pozycji 15 i 16, natomiast sprzedaż zwolnioną od podatku w pozycji 10.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 25, art. art. 21 ust. 1-4, art. 99 ust. 2-3a, ust. 5 ustawy o VAT.