Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

July 1, 2018

Rozliczenie pozostałego sprzętu w przypadku likwidacji działalności

0 1074

Podatniczka prowadziła działalność gospodarczą do 2015 roku. Kupowała sprzęt audio z 0% podatkiem na Węgrzech, po zamknięciu działalności sprzęt pozostał i wykonano remanent na kwotę 35.000 zł. Czy ta Pani musi odprowadzić podatek 23% do Urzędu Skarbowego? Część sprzętu została zutylizowana (brak dokumentu).

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Czytelniczka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia sprzętu audio to miała obowiązek wykazać go w spisie z natury oraz w deklaracji VAT za ostatni okres prowadzenia działalności. Brak dokumentów dotyczący utylizacji sprzętu, zdaniem Redakcji, powoduje, że należy go potraktować jako niedobór remanentowy i również wykazać w spisie

UZASADNIENIE

Przepis art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług reguluje zasady opodatkowania w przypadku zaprzestania przez podatnika wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik, który jako podmiot zarejestrowany do VAT dokonywał zakupów towarów i odliczał podatek naliczony, powinien w momencie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu opodatkować towary, które nie były przedmiotem dostawy.

Zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych wiążę się z obowiązkiem zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, na tej podstawie naczelnik wykreśla podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii. W tej definicji mieszczą się zarówno towary handlowe, jak i środki trwałe oraz wyposażenie, które należy uwzględnić w spisie. Ponadto, przy ustalaniu czy dany towar powinien być objęty spisem z natury i opodatkowany, istotne jest występowanie uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego, a nie wyłącznie skorzystanie z tego prawa przez podatnika.

Opodatkowaniu podlegają również towary w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy, za wyjątkiem podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o  swobodzie działalności gospodarczej.

Remanent należy sporządzić na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z  natury, o  ustalonej na jego podstawie wartości i  o  kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z  art. 29a ust.  2, tj. w dniu zaprzestania prowadzenia działalności. W tym dniu powstaje również obowiązek podatkowy.

Jeżeli Czytelniczka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia sprzętu audio to miał obowiązek wykazać go w spisie z natury oraz w deklaracji VAT za ostatni okres prowadzenia działalności. W odniesieniu do części zutylizowanego sprzętu, z uwagi na brak dokumentu, zdaniem Redakcji, należałoby potraktować go jako niedobór remanentowy i również wykazać w spisie z natury i opodatkować na ww. zasadach.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: w deklaracji VAT-7 (w 2015 roku obowiązywały druki deklaracji VAT-7(14) do rozliczenia za czerwiec 2015 i (15) od rozliczenia za lipiec 2015) - kwotę podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy należało wykazać w deklaracji VAT-7(14) w poz. 33 a w deklaracji VAT-7(15) w pozycji 36.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym w 2015 roku (t.j. Dz. U. z 2011 r. poz. 177 ze zm.)