Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

February 28, 2013

Rozliczenie premii pieniężnej od zagranicznego dostawcy

0 972

Otrzymałam od kontrahenta z Anglii premię pieniężną za dokonane w ubiegłym roku zakupy wraz z fakturą. Czy to jest import usług, który powinnam opodatkować VAT ?

ODPOWIEDŹ

Nie, otrzymana od kontrahenta z Anglii premia pieniężna za osiągnięty w ubiegłym roku poziom wartości zakupów nie stanowi importu usług, jest to natomiast rabat stanowiący podstawę do obniżenia wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

UZASADNIENIE

W wyrokach sądów administracyjnych ugruntowały się dwie odrębne linie orzecznicze dotyczące kwalifikacji premii pieniężnych, co ostatecznie stało się przyczyną podjęcia przez Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uchwały z dnia 25 czerwca 2012 roku o sygn. akt I FPS 2/12. Zgodnie z tezą tej uchwały „Wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art.29 ust 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), zmniejszający podstawę opodatkowania”.

Przypomnijmy, że zgodnie z treścią art.29 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b. Z kolei zgodnie z art.79 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej Dyrektywą 112) podstawa opodatkowania nie obejmuje m. in. następujących elementów:

a) obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

b) opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji;

W przypadku natomiast anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie (art.90 ust.1 Dyrektywy 112).

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w cytowanej uchwale ani Dyrektywa 112, ani ustawa o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „rabat” jak również pojęcia „premia pieniężna”. Analizując te pojęcia Sąd uznał jednak, że pokrywają się one, a ponieważ przyznanie premii pieniężnej za dany okres sprowadza się do zwrotu nabywcy przez sprzedawcę części zapłaconego wcześniej wynagrodzenia za dokonane wcześniej transakcje, to powinno to skutkować obniżeniem podstawy opodatkowania oraz podatku należnego.

Zgodnie z §13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art.29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Zatem, udzielenie premii pieniężnej za osiągniętą w danym okresie wartość obrotu czy terminowość regulowanych należności winna być traktowana na równi z udzieleniem rabatu i udokumentowana fakturą korygującą.

Jak wynika z powyższego, otrzymana przez Panią premia pieniężna nie stanowi importu usług podlegającego opodatkowaniu, jest to natomiast rabat, a zatem otrzymana przez Panią faktura winna być potraktowana jak faktura korygująca – stanowiąca podstawę do dokonania korekty zmniejszającej wewnątrzwspólnotowe nabycie. Korekty należy dokonać zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, bowiem zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.c ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.  

Katarzyna Domińska