Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

September 2, 2018

Rozliczenie przez szkołę podatku VAT z refaktury

0 2150

Szkoła podstawowa X chce obciążyć firmę wykonującą termomodernizację budynku Szkoły kosztami energii elektrycznej (brak podlicznika) na zasadzie ryczałtu - jedna kwota. Zgodnie z umową faktura zostanie wystawiona raz po zakończeniu remontu za okres od 1 stycznia do 31sierpnia. VAT z tej faktury zostanie wykazany w deklaracji za miesiąc sierpień. Czy takie postępowanie, że wystawiamy jedną fakturę za okres od 1.01 - 31.08.2018 roku i podatek VAT odprowadzamy po zakończeniu tego okresu jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy należy powiązać z momentem wystawienia faktury tzn. że Szkoła refakturująca usługę nie będzie musiała odnosić się do dnia wystawienia faktury przez pierwotnego usługodawcę, lecz wiążący będzie dla niej termin w którym ona sama wystawiła refakturę na rzecz swojego odbiorcy (ewentualnie obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, a w razie, gdyby nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności).  Zatem prawidłowo zostanie dokonane rozliczenie z firmą wykonującą termomodernizację.

Refakturowanie usług, to odmienny temat od odliczeń VAT.

Kwotę VAT z refaktury należy odliczyć w całości ponieważ Szkoła na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej z firmą termoizolacyjną dokonuje czynności opodatkowanych tj. kupuje usługi związane z termoizolacją Szkoły oraz dokonuje refaktury za prąd, który zużyje Firma do wykonania usługi. W umowie sporządzono metodę rozliczeń dla zakupu towarów i usług w postaci energii tj. w formie ryczałtu.

Pozostała część faktury za energię elektryczną głównego dostawcy zostaje przypisana Szkole. Zakup tejże energii służy do utrzymania Szkoły, gdzie może być prowadzona działalność opodatkowaną, zwolnioną i niezwiązaną z działalnością gospodarczą. Zatem do pozostałej kwoty z faktury należy zastosować proporcję bądź/i strukturę sprzedaży.

UZASADNIENIE

Refakturowanie usług dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności. Szczególne przepisy w zakresie powstawania obowiązku podatkowego została uregulowana w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy, który stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:

  • a) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

  • b) świadczenia usług:

    • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

    • stałej obsługi prawnej i biurowej,

    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

    • z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

W sytuacji, jeżeliby podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, a w razie, gdyby nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Tak więc, w powyższym przypadku obowiązek podatkowy został powiązany z momentem wystawienia faktury, co oznacza, że Szkoła refakturująca usługę nie będzie musiał odnosić się do dnia wystawienia faktury przez zakłady energetyczne, lecz wiążący będzie termin w którym Szkoła sama wystawi refakturę na rzecz swojego Firmy, która wykonuje prace termoizolacyjne. Zgodnie z zapisami ustawy ewentualnie obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, a w razie, gdyby nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

W przypadku odliczeń podatku od towarów i usług stosuje się art. 86 ustawy o vat w myśl, którego w zakresie, w jakim towary i usług są wykorzystywane do wykonywania czynność o opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. 

W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć - wskaźnik preproporcji.

Ponadto, wskaźnik struktury sprzedaży określa się, na podstawie art. 90 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Każda jednostka budżetowa na podstawie danych historycznych z rejestrów zakupów i sprzedaży oraz innych ewidencji ustal wskaźnik preproporcji i wskaźnik struktury sprzedaży. Odliczenie wysokosci naliczonego VAT rozlicza się na podstawie ww. wskaźników.

Wyjaśniając należy zauważyć, iż refakturowanie sprowadza się do rozliczenia między kontrahentami za zużytą energię, która w przypadku Firmy służyła do świadczenia wykonywanej usługi. Zatem fakturę za przeprowadzenie termoizolacji należy powiązać z refakturą za prąd.

W pozostałej części VAT z faktury za prąd powinien być rozliczony proporcją lub/i strukturą sprzedaży bądź nie powinien być w ogóle odliczony.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 poz. 19 podstawa opodatkowania i poz. 20 podatek należny - dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22% albo 23%; poz. 45 wartość netto, poz. 46 podatek naliczony - nabycie towarów i usług pozostałych.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 2, art. 7, art. 19a ust. 5 pkt 4,(art. 19a ust. 7, art. 86, art. 90 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.).