Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

April 1, 2018

Rozliczenie towaru zakupionego w kraju spoza UE

0 967

Mam towar zakupiony z kraju trzeciego ale przyjeżdża do nas z magazynów z krajów UE. Traktuję to jako WNT i wykazuję w VAT-7 ale nie wykazuję w VAT-UE. To są magazyny Amazona a w nich nasz dostawca z kraju trzeciego ma tam towary - nie wiem czy Amazon je odprawia i wykazuje cło, celnicy mówią, że to sprawa Amazona … Faktura wystawiona jest przez dostawcę z kraju trzeciego, a od Amazona mamy tylko zestawienia ilości i sztuk towaru, jakie wyjechały od nich do nas. Czy dobrze robię?

ODPOWIEDŹ

Zakup towarów dokonany przez polskiego przedsiębiorcę w kraju spoza Unii Europejskiej powinien być traktowany jako import towarów, którego miejscem jest państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty. Natomiast przemieszczenie tych towarów z kraju Unii Europejskiej do Polski stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które należy wykazać

UZASADNIENIE

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe, spółka akcyjna która ma szereg oddziałów w Europie. Zasadniczo zakup towarów dokonany przez polskiego przedsiębiorcę w kraju spoza Unii Europejskiej powinien być traktowany jako import towarów, a miejscem importu towarów jest to państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na obszar Wspólnoty.

Dokonanie odprawy celnej w innym niż Polska kraju UE oraz wprowadzenie zaimportowanych towarów na terytorium kraju oznacza, że czynność ta stanowi import towarów, ale taki, który podlega opodatkowaniu na terytorium tego kraju UE, według przepisów tam obowiązujących. Nie stanowi natomiast importu na terytorium Polski.

Tak więc należy uznać, że import towarów z kraju trzeciego odprawionych na terytorium innego kraju Wspólnoty, z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową do Polski, stanowi dla polskiego przedsiębiorcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Jak wynika bowiem z ustawy o VAT, przez WNT za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Ponieważ w sytuacji opisanej w pytaniu przemieszczenie towarów z kraju UE do Polski nie jest potwierdzone fakturą (fakturę stwierdzającą zakup towaru wystawił kontrahent z kraju trzeciego, a nie podatnik od wartości dodanej), obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miał miejsce przywóz towarów do Polski w ramach WNT.

Z tytułu WNT oprócz wykazania podatku w deklaracji VAT-7, na podatniku ciąży obowiązek sporządzenia zbiorczej informacji podsumowującej.

Jednym z elementów, które się w niej wykazuje, jest „właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego dostawy towarów”. Jako numer kontrahenta należy wykazać numer osoby reprezentującej podatnika w innym kraju UE, w przypadku Czytelnika firmy Amazon, która jest odpowiedzialna za dostawę z terenu Wspólnoty na terytorium RP.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów po stronie podatku należnego należy rozliczyć w poz.23 podstawę opodatkowania i w poz. 24 podatek należny, natomiast po stronie podatku naliczonego w poz. 45 wartość netto i w poz.46 podatek naliczony – jeżeli oczywiście przysługuje prawo do odliczenia VAT, w informacji podsumowującej VAT-UE wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy wykazać w części D (informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów)

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 11, art. 20 ust. 5, art. 30a ust. 1, art.86 ust. 1 i ust.2, ust. 10b pkt 2 lit.a, ust. 10g i ust. 10i, art.100 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.