Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

March 1, 2018

Rozliczenie VAT dostawy w Polsce pomiędzy podatnikami VAT na podstawie faktury wystawionej w Anglii

0 962

Zakupiłam towar przez Internet w języku polskim. Faktura jest z kwotami netto + VAT i brutto, miejsce wystawienia i adres Anglia. Sprzedawca nie występuje w rejestrze regon i podatników UE. Na stronie MF jest odpowiedź że sprzedawca jest czynnym podatnikiem w Polsce i nie jest zarejestrowany do VAT-UE. Na stronie sprzedawcy w Internecie jest informacja że dostawa z hurtowni na terenie Polski, nr konta w Polsce. Faktura jest z grudnia 2017 roku. Jak należy rozliczyć VAT na podstawie takiej dostawy?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik dokonał krajowego nabycia towarów opodatkowanych przez dokonującego ich dostawę w Polsce

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. WNT ma miejsce jeżeli:

  1. nabywcą towarów jest:

    • a) podatnik lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

    • b) osoba prawna niebędąca podatnikiem

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem.

W przedstawionej sytuacji towar nie jest transportowany z innego państwa członkowskiego – dostawa odbyła się z hurtowni na terenie Polski, zatem nie mamy do czynienia z WNT.

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

  • nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

    • a) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 (jako podatnik VAT czynny lub zwolniony),

    • b) nabywcą jest:

      • w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej - podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 lub art. 97 ust. 4,

      • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana zgodnie z art. 97 ust. 4 (jako podatnik VAT UE),

    • c) dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

W opisanym przypadku dokonujący dostawy jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce zatem nie mamy do czynienia z transakcją opodatkowaną na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Mamy tu do czynienia z transakcją pomiędzy dwoma podatnikami VAT czynnymi zarejestrowanymi w Polsce. Dostawa towaru została dokonana na terenie Polski. Wobec powyższego Czytelnik dokonał krajowego nabycia towarów opodatkowanych przez dokonującego ich dostawę w Polsce.

Faktura jest z grudnia 2017r., brak jest natomiast informacji, kiedy Czytelnik ją otrzymał. Należy bowiem pamiętać, że odliczenia podatku naliczonego (oczywiście pod warunkiem, że nabyte towary służą sprzedaży opodatkowanej) można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu otrzymania faktury. Zakładając, że Czytelnik otrzymał fakturę w miesiącu wystawienia, czyli w grudniu, to odliczenia podatku mógł dokonać w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2017, styczeń 2018 lub luty 2018 r. Jeżeli nie odliczył w jednym z tych miesięcy, to może dokonać odliczenia poprzez złożenie korekty za grudzień 2017 roku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art.9 ust. 1 i ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 11 i ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221).