Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Na koniec roku firma zorganizowała imprezę integracyjną dla pracowników poza siedzibą zakładu. W związku z tym nabyto usługi związane z najmem sali, nagłośnieniem, transportem, cateringiem. Czy w tym przypadku, podatnikowi prowadzącemu wyłącznie sprzedaż opodatkowaną, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego? Czy czynność ta powinna być opodatkowana podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

W związku z organizacją imprezy integracyjnej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z wyjątkiem zakupu usług gastronomicznych i noclegowych. Jednocześnie nie spoczywa na nim obowiązek wykazania podatku należnego.

UZASADNIENIE

Koniec roku sprzyja organizowaniu imprez integracyjnych, które niejednokrotnie wiążą się z nadchodzącymi świętami lub z potrzebą podsumowania kończącego się roku. W tym celu nabywa się liczne usługi w postaci najmu sali, transportu, cateringu. Czytelnik zastanawia się, czy od powyższych usług przysługuje mu prawo odliczenia podatku naliczonego?

Podstawową zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest wykorzystanie nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Zatem, kluczową sprawą jest ustalenie, czy zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników ma związek z prowadzoną przez Czytelnika działalnością gospodarczą, a więc czy służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, a w konsekwencji czy od tych zakupów można odliczyć podatek naliczony? Można uznać, że zorganizowanie takiego spotkania ma związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną. W czasie takiego spotkania pracownicy lepiej się poznają, integrują ze sobą, następuje lepsza komunikacja pomiędzy nimi i przełożonymi, co ma wpływ na wydajność i jakość ich pracy, przepływ informacji, oraz atmosferę w pracy. Tym samym, zorganizowanie takiego spotkania ma znaczący wpływ na dalszą pracę i generowanie dla firmy większych zysków, a zatem służy prowadzonej przez Czytelnika działalności opodatkowanej i, co do zasady, spełnia określony w art. 86 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług warunek.

Pewne ograniczenia wynikają jednak z dyspozycji art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b), zgodnie z którym, obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Wynika z niego, że od nabytych usług noclegowych lub gastronomicznych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Jednak w pytaniu mowa jest o nabyciu usług cateringowych, czyli usług przygotowania i dostarczania posiłków do odbiorców na zewnątrz. Zarówno wykładnia językowa jak i statystyczna rozróżnia te dwie czynności. Z usługami cateringowymi mamy do czynienia, gdy poza przygotowaniem posiłku i jego dostarczeniem świadczymy również obsługę kelnerską, wystroju wnętrz, dostarczenia wyposażenia lub rezerwacji sali. Również klasyfikacja statystyczna podaje inne symbole PKWiU dla usług cateringowych: 56.21 i usług gastronomicznych: symbol PKWiU 56.29. Należy zatem oddzielić te dwie czynności, bowiem ograniczenie w prawie do odliczenia VAT naliczonego dotyczy wyłącznie usług gastronomicznych, nie dotyczy natomiast usług cateringowych. Stanowisko takie podzielają również urzędy skarbowe, gdzie zgodnie z interpretacją z dnia 3 kwietnia 2012 roku nr IPPP1/443-255/12-2/IGo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że: „usługi cateringowe stanowią usługi odrębne od usług gastronomicznych. W przepisie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, wyłączającym prawo do odliczenia podatku naliczonego, zostały wymienione jedynie usługi gastronomiczne. Tym samym, z uwagi na odmienny charakter tych usług, nie można uznać, iż do usług cateringowych znajdzie zastosowanie ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego wynikające z art. 88 ustawy. Warunkiem jednak skorzystania z tego prawa jest, aby nabyte usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.”

Jak wynika z przytoczonej interpretacji,w stosunku do usług cateringowych istnieje prawo do pełnego odliczenia podatku wykazanego na fakturze, tak samo jak w stosunku do pozostałych usług wynajmu sali, nagłośnienia, transportu.

Kolejnym aspektem, jaki należy rozważyć to, czy organizacja imprezy integracyjnej dla pracowników podlega opodatkowaniu VAT. Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…) oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Z przepisu tego wynika, że o ile udział we wspomnianym spotkaniu będzie służył działalności gospodarczej, podatnik nie ma obowiązku naliczenia podatku. Jak już wyżej wspomniano, udział w takim spotkaniu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a celem jego organizacji nie jest osobista korzyść pracownika, a zintegrowanie się zespołu, co ma służyć zwiększeniu przychodów podatnika. Wiele firm, w celu uniknięcia zarzutów ze strony urzędów skarbowych, wydaje pracownikom polecenie służbowe uczestnictwa w imprezie integracyjnej, a niejednokrotnie również przesuwa czas pracy w danym dniu na godziny popołudniowe. Zachowanie się w ten sposób jednoznacznie potwierdza, że pracownik owszem uczestniczył w tym spotkaniu, ale nie czynił tego z własnej woli, a jedynie wykonywał polecenia służbowe kierownictwa. Tym samym otrzymane świadczenia nie były uzyskane dla celów osobistych pracownika i w związku z tym nie ma obowiązku opodatkowania organizacji imprezy integracyjnej.

Agnieszka Kołodziejczak