Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

September 14, 2017

Rozliczenie VAT od nabycia w UE środków transportu uznanych za towary handlowe

0 1071

Nie istnieje obowiązek wpłat kwot podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, jeżeli środek transportu nie ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a nie jest użytkowany na terytorium kraju.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 sierpnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.320.2017.1.PS

Sytuacja Podatnika

Jako osoba fizyczna Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest miedzy innymi handel pojazdami samochodowymi. Samochody będące towarami handlowymi w większości kupowane są na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Samochody te są kupowane od firm, jak i osób fizycznych. W przypadku nabycia od firmy Wnioskodawca otrzymuje faktury ze stawką „0” wraz z informacją, że obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług należy do nabywcy, gdyż jest on czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. W przypadku zakupu od osób fizycznych otrzymuje jedynie umowę kupna sprzedaży. Faktura potwierdzająca zakup samochodu jest przez Wnioskodawcę ewidencjonowana w rejestrze zakupu w stawce 23% oraz w rejestrze sprzedaży również w stawce 23% (odwrotne obciążenie zakupu). W przypadku umów cywilnoprawnych nie rozlicza Wnioskodawca VAT, ewidencjonuje daną umowę jedynie w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Przy sprzedaż samochodów, których zakup udokumentowany był fakturą, wystawia Pan fakturę wraz z VAT, zaś w przypadku sprzedaży samochodów zakupionych na podstawie umowy kupna-sprzedaży wystawia fakturę VAT-marża i należny podatek ustala od różnicy pomiędzy ceną nabycia, a sprzedaży.

Czy od zakupu towarów handlowych jakimi są pojazdy samochodowe ma Wnioskodawca obowiązek w terminie 14 dni dokonania zapłaty VAT, o którym mowa w art. 103 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

W świetle art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Na podstawie art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 1a–4 oraz art. 33 i art. 33b. Zgodnie z ust. 3 cyt. artykułu, w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

W myśl art. 103 ust. 4 ustawy, przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1–3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w przypadku, gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia będą środki transportu nabywane w celach handlowych do dalszej odprzedaży, które nie będą rejestrowane, ani użytkowane przez Wnioskodawcę na terytorium kraju, wówczas nie będzie ciążył na nim obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego – zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy.

Podstawa prawna: art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.