Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

December 2, 2016

Rozliczenie VAT od zakupu samochodu w USA z odprawą w Niemczech

0 7193

W lipcu kupiłem w USA na umowę samochód osobowy który będzie środkiem trwałym w mojej firmie. Samochód sprowadzony w listopadzie do Niemiec, gdzie była odprawa celna. Mam fakturę od firmy z Niemiec za odprawę celną, transport, rozładunek i inne koszty. Podatek akcyzowy został opłacony na podstawie deklaracji akc-u w Polsce. Jak to rozliczyć, czy faktura z Niemiec to import usługi, a zakup samochodu traktuję jako WNT? Obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia następnego miesiąca, czyli 15 grudnia. Na fakturze przeliczam wartość zakupu samochodu po kursie średnim, ale czy w USD, bo w takiej walucie płaciłam kontrahentowi z USA, czy po kursie EURO, bo firma która robiła odprawę jest z Niemiec? Co z podatkiem VAT-23, od jakiej kwoty powinnam zapłacić podatek VAT i kiedy?

ODPOWIEDŹ

Przemieszczenie samochodu (uprzednio zaimportowanego i odprawionego w Niemczech) z Niemiec do Polski w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Podatnik obowiązany jest do określenia podstawy opodatkowania, zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, złożenia informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu na formularzu VAT-23 a także do ujęcia jej w deklaracji VAT-7 i w informacji podsumowującej. Fakturę z Niemiec dokumentującą wydatki związane z czynnościami na granicy należy rozliczyć jako import usług.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podlega zarówno wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jak i import towarów. Przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Należy jednak zaznaczyć, że tylko wtedy, gdy określona procedura celna zostanie zakończona na terytorium Polski, będziemy mieli do czynienia z importem towarów. Jeśli natomiast procedura celna zostanie zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego, import będzie dokonany w tym państwie.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa zaimportowane.

Podkreślić należy, że Czytelnik wskutek zaimportowania towaru do innego państwa członkowskiego stał się podatnikiem podatku od wartości dodanej, z tytułu importu tego towaru, a tym samym na mocy art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przemieszczenie do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Wspólnoty (w Niemczech) jest dla niego wewnątrzwspólnotowym nabyciem, co rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tak więc w przypadku Czytelnika mamy do czynienia zarówno z importem samochodu z USA na terytorium UE, tj. do Niemiec, a także z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru z Niemiec do Polski.

Zgodnie z art. 29a ust.1 i ust.6 pkt 2 w powiązaniu z art.30a ust.1 ustawy, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania, obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Tak więc w przypadku Czytelnika podstawa opodatkowania powinna obejmować cenę nabycia samochodu, tj. kwotę określoną na umowie z USA, cło, podatek od wartości dodanej naliczony na terytorium Niemiec z tytułu importu samochodu oraz podatek akcyzowy, a także inne opłaty i należności o podobnym charakterze.

Przy czym należy pamiętać, że zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy wynika, iż spośród takich wydatków jak: prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, do podstawy opodatkowania należy doliczać tylko te, które są pobierane przez dokonującego dostawy tych towarów od nabywcy, tj. kontrahenta z USA.

Jak wynika z pytania, Czytelnik posiada fakturę od firmy z Niemiec za odprawę celną, transport, rozładunek i inne koszty. Skoro wydatki te nie były pobrane przez dostawcę, nie mogą stanowić podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeżeli powyższe wydatki były udokumentowane fakturą wystawioną przez podmiot trzeci, to nie zwiększają one podstawy opodatkowania z tytułu WNT.

Usługi wykonane przez niemiecką firmę należy rozliczyć w Polsce jako import usług. Faktura, którą Czytelnik otrzymał z Niemiec winna być wystawiona bez podatku.

Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 20 ust. 5 w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Z uwagi na fakt, że zakup samochodu nie był udokumentowany fakturą obowiązek podatkowy powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miał miejsce przywóz samochodu do kraju.

Odnośnie przeliczenia kwoty zakupu i kwoty wydatków związanych z odprawą, zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o podatku VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Ważne jest, że w przypadku gdy przedmiotem WNT był środek transportu, który ma być zarejestrowany lub gdy nie podlega rejestracji, ale ma być użytkowany na terytorium kraju, powstaje również obowiązek zapłaty podatku zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy oraz obowiązek złożenia informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu na formularzu VAT-23. Obowiązek złożenia tego druku i zapłaty podatku jest określony na 14 dzień od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Należy pamiętać, że oprócz wykazania zakupu samochodu w składanej deklaracji VAT, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: WNTw deklaracji VAT-7 (17) z tytułu nabycia pojazdu; podatek należny: w pozycji 23. podstawa opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny oraz w pozycji 38. kwota zapłaconego podatku. Podatek naliczony:

  • w pozycji 45. wartość netto i w pozycji 46. podatek naliczony (z uwzględnieniem art. 86a ustawy). W informacji podsumowującej VAT-UE WNT wykazujemy w części D. Import usług

  • w deklaracji VAT-7 (17) od usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się artykuł 28b ustawy należy wykazać w pozycji 29. podstawa opodatkowania i w pozycji 30. podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 4, art.9 ust.1, art.11 ust.1, art.20 ust.5, art.29a ust.1 i ust.6 pkt 2 w powiązaniu z art.30a ust.1, art.31a ust.1, art. 103 ust.4, ustawy o VAT.