Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

September 1, 2015

Rozliczenie VAT świadczonych usług przewozu osób poza terytorium kraju

0 2536

Firma transportowa zarejestrowana w Polsce przewozi na zlecenie firmy Holenderskiej osoby do pracy do Włoch. Faktura VAT jest wystawiana jako przewóz osób ze stawką 8% do granicy i dalej jako stawka np. Gdzie należy wykazywać kwoty w deklaracji VAT-7, czy jest to pozycja 11 deklaracji VAT-7? Wcześniej było to wykazywane w pozycjach 11 i 12 oraz była robiona deklaracja VAT-UE i te kwoty z 3 miesięcy były wykazywane w pozycji E. Jak prawidłowo skorygować te błędne rozliczenia w deklaracjach?

Polska firma również występuje o zwrot podatku VAT z faktur za paliwo z Austrii. Czy prowadząc transport osób może tak postępować? Nadmieniam, że kwoty zwrotu VAT-u są księgowane w pozycji przychody i jest odprowadzany podatek dochodowy. Obie firmy - Polska i Holenderska są zarejestrowane jako VAT-UE.

ODPOWIEDŹ

Opisane usługi niepodlegające opodatkowaniu w kraju należy wykazać w poz.11 deklaracji VAT-7. Czytelnik ma prawo do wystąpienia o zwrot zapłaconego w Austrii podatku przy nabyciu paliwa w związku ze świadczonymi usługami.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od  wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Informacja podsumowująca musi zostać złożona w przypadku usług:

  • określonych w art. 28b ustawy o VAT,

  • świadczonych na rzecz kontrahentów z innych niż Polska krajów Unii Europejskiej,

- które nie korzystają w kraju siedziby/stałego miejsca prowadzenia działalności kontrahenta ze zwolnienia od podatku lub preferencyjnego opodatkowania 0% stawką VAT.

Dla usług transportu osób obowiązują szczególne zasady ustalania miejsca ich świadczenia. Zostały one określone w art. 28f ust. 1 ustawy o VAT. Zatem, z uwagi na fakt, że nie są to usługi wymienione w art. 28b ustawy o VAT nie wykazuje się ich w informacji podsumowującej.

Jeśli wykazywali Państwo te usługi w informacji podsumowującej, należy złożyć korektę informacji i pomniejszyć wykazane w części E wartości o wartość ww. usług.

W deklaracji VAT-7 opisane usługi należy wykazać w poz.11. W pozycji 11 deklaracji podatkowej VAT-7, VAT-7K, jak i VAT-7D wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy tj. takie transakcje, których miejsce świadczenia przy dostawie towarów, jak i miejsce świadczenia przy świadczeniu usług wyznaczane przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, tj. art. 22-28o znajduje się poza terytorium kraju.

W poz. 12 deklaracji VAT-7 wykazywanych jest część lub wszystkie z usług wykazanych w poz. 11, tj. świadczenie usług, o których mowa w powołanym powyżej art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Z pytania wynika, że wykazali Państwo usługi także w poz.12, dlatego też należy złożyć korekty deklaracji VAT-7 i pomniejszyć wartość wykazaną w poz.12 o kwotę ww. usług.

Jeżeli podatnik wykonuje usługi transportowe na terytorium państw członkowskich i w związku z tym dokonuje zakupów towarów i usług opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej, czyli w tym przypadku - paliwa, to przysługuje mu prawo do wystąpienia o zwrot tego podatku. W myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, gdy Czytelnik otrzymuje zwrot zaliczonego uprzednio do kosztów uzyskania przychodów podatku od wartości dodanej winien wykazać przychód z tego tytułu. Zatem postępują Państwo prawidłowo.

Odpowiednie przepisy umożliwiające podatnikom podatku od towarów i usług złożenie wniosku o zwrot podatku zostały zawarte w art. 89 ustawy, oraz w wydanym na jej podstawie Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.12.2014 roku w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Jan Falkowski