Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , IMPORT TOWARÓW

October 1, 2017

Rozliczenie VAT z tytułu importu towarów z Chin z odprawą w Niemczech

0 2800

Robię zakupy towarów w Chinach, który jest odprawiony w Niemczech. Faktura jest z dnia 7 czerwca 2017 roku, towar zostaje przyjęty na magazyn dnia 25 lipca 2017 roku. Z firmy niemieckiej otrzymuję fakturę z dnia 24 lipca 2017 na cło i fakturę na odprawę z dnia wystawienia 26 lipca 2017 i data usługi 24 lipca 2017. Proszę o informację kiedy powinnam przyjąć kursy do faktur i w jakim miesiącu odliczyć i naliczyć VAT? Czy cło powinno być wliczone do zakupu towaru, czyli czy powinno zwiększyć wartość towaru na magazynie (cło doliczam do PZ jeśli do faktury zakupowej jest na magazynie wystawiona PZ)? 

ODPOWIEDŹ

  1. Kurs do przeliczenia wartości z faktury od chińskiego kontrahenta należy przyjąć z 14 sierpnia 2017 roku. Cło powinno być wliczone do podstawy opodatkowania (cło zwiększa wartość towaru, czyli wliczone jest także do PZ). Obowiązek podatkowy powstał w siepniu 2017 roku, dlatego w deklaracji za sierpień 2017 roku należy wykazać podatek należny i naliczony z tytułu WNT.

  2. Kurs do przeliczenia wartości z faktury od niemieckiego kontrahenta za usługę odprawy należy przyjąć z 21 lipca 2017 roku. Obowiązek podatkowy powstał w lipcu 2017 roku, dlatego w deklaracji za lipiec 2017 roku należy wykazać podatek należny i naliczony z tytułu importu usługi.

UZASADNIENIE

1. Jak wynika z art.11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Zatem, dla polskiego podatnika, który kupił towary na terytorium kraju trzeciego (Chiny) i za pośrednictwem niemieckiego przedstawiciela celnego i podatkowego dokonał ich odprawy celnej w innym niż Polska państwie członkowskim UE (Niemcy), dalsze przemieszczenie towarów należących do tego podatnika stanowi WNT, które podlega opodatkowaniu polskim VAT.

W przypadku przemieszczenia własnych towarów stanowiącego WNT podstawą opodatkowania jest cena nabycia tych towarów, a gdy jej nie ma – koszt wytworzenia, określone w momencie nabycia tych towarów (art.30a ust. 2 i art.29a ust.2 ustawy o VAT). Tak ustalona podstawa opodatkowania obejmuje również:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku od towarów i usług,

  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia (art.29a ust. 6 ustawy o VAT).

Wobec powyższego za podstawę opodatkowania towarów przemieszczonych do Polski z terytorium Niemiec, gdzie zostały zaimportowane, należy przyjąć cenę nabycia towarów powiększoną o cło uiszczone w związku w ich importem. Pamietajmy, że wydatki dodatkowe uwzględniane w podstawie opodatkowania WNT należy zawęzić jedynie do przypadku, gdy są pobierane przez dostawcę towarów. Za podstawę opodatkowania należy przyjąć te wydatki, które zostały pobrane przez chińskiego dostawcę towarów oraz cło związane z importem tego towaru.

W sytuacji opisanej w pytaniu do wydatków dodatkowych, niewliczonych do podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia towarów w ramach WNT, zalicza się opłatę dla niemieckiej firmy za odprawę celną. Opłata ta powinna zostać odrębnie rozliczona jako import usługi. W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art.20 ust. 5 ustawy o VAT).

W sytuacji opisanej w pytaniu przemieszczenie towarów z kraju UE do Polski nie jest potwierdzone fakturą (fakturę stwierdzającą zakup towaru wystawił kontrahent z kraju trzeciego, a nie podatnik od wartości dodanej), obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miał miejsce przywóz towarów do Polski. tj. 15 sierpnia 2017 roku.

Z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że kwoty wykazane w walucie obcej, stosowane do określenia podstawy opodatkowania, przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Zatem będzie to 14 sierpień 2017 roku.

Podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego od nietransakcyjnego przemieszczenia towarów trzeba wykazać w ewidencji sprzedaży VAT oraz sporządzanej na jej podstawie deklaracji VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu, czyli za siepień 2017 roku. Dokonaną transakcję należy wykazać w deklaracji jako WNT poz.23 i 24). Jeśli nabyte towary będą wykorzystywane w działalności opodatkowanej podatnika (art.86 ust.1 ustawy o VAT), to podatek należny stanie się jednocześnie VAT naliczonym podlegającym odliczeniu, który powinien zostać wykazany w ewidencji zakupu VAT oraz sporządzanej deklaracji VAT za ten sam okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek wykazania VAT należnego, czyli za sierpień 2017 roku.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy wykazać także w informacji podsumowującej VAT-UE (art.100 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

2. Opłata pobrana przez niemieckiego przedstawiciela za procedurę odprawy celnej nie wchodzi do podstawy opodatkowania z tytułu nietransakcyjnego przemieszczenia towarów. Stanowi ona import usługi. Import usług bowiem to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 (art.2 pkt 9 ustawy o VAT). Usługi te, w przypadku świadczenia na rzecz podatników, podlegają opodatkowaniu VAT w oparciu o zasadę ogólną określenia miejsca opodatkowania, wyrażoną w art.28b ustawy o VAT, zgodnie z którą za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj, w którym siedzibę działalności gospodarczej posiada usługobiorca. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje co do zasady z chwilą wykonania usługi, co wynika z art. 19a ust.1 ustawy o VAT, czyli 24 lipca 2017 roku. Do przeliczenia podstawy opodatkowania z tego tytułu należy zastosować kurs z 21 lipca 2017 roku (kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego).

Zakup usługi związanej z odprawą celną dokonaną przez niemieckiego przedstawiciela należy wykazać w deklaracji VAT jako import usługi w rozliczeniu za okres, w którym zgodnie z art. 19a ust.1 ustawy o VAT wystąpił obowiązek podatkowy z tego tytułu, czyli za okres, w którym usługa ta została wykonana tj. za lipiec 2017 roku. Jeśli czynność jest związana z działalnością opodatkowaną, to przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (art.86 ust.1 ustawy o VAT) w rozliczeniu za ten sam okres.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) WNT należy wykazać w pozycji 23 (wartosc netto) i 24 (podatek należny), import usług od podatników podatku od wartości dodanej należy wykazać w pozycji 29 (wartość netto) i w pozycji 30 (podatek należny). Przy korzystaniu z prawa do odliczenia wartość WNT i importu należy ująć w pozycji 45 i 46 jako zakupy pozostałe ewentualnie w pozycji 43 i 44 jako zakup środków trwałych. WNT należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE. Importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art.11 ust.1, art.17 ust.1 pkt 4, art.19 a ust.1, art.20 ust. 5, art.28b, art.29a ust.2 i 6, art.30a ust.2, art.31a ust. 1, art.86 ust.1 i art.100 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT.