Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

May 4, 2015

Rozliczenie VAT z tytułu importu usług za operacje kartą paliwową

0 2818

Mamy podpisana umowę z BP na karty paliwowe, dwa razy w miesiącu wystawiana jest faktura. Oprócz faktury za tankowania w Polsce otrzymałam:

  1. fakturę za paliwo tankowane we Włoszech na której jest nasz NIP z PL oraz wystawcą jest Card Center z włoskim NIP IT i z włoskim VAT-em.

  2. fakturę za operacje kartą (wyliczana jest od ilości litrów tankowanych) nasza firma jest podana z NIP PL , wystawca to Card Center, NIP z przedrostkiem GB. Faktura wystawiona w funtach z dopiskiem VAT reverse charge. Jest też przeliczenie na PLN według kursu Spot Forward publikowanego w Financial Times z dnia wprowadzenia danej transakcji do systemu obsługi kart. Do operacji wymiany walut na PLN doliczana jest opłata manipulacyjna w wysokości 18%.

Czy fakturę opisaną w pkt. 1 księguję w kwocie brutto zgodnie z przeliczeniem jakie stosuje BP i nie traktuję tego jako WNT? Jak zaksięgować do podatku VAT fakturę opisaną w poz. 2.

ODPOWIEDŹ

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu art. 9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) jest to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zakup paliwa na terytorium innego kraju unijnego, które jest bezpośrednio tankowane do baku samochodu i służy do poruszania się tym pojazdem nawet jeśli po przekroczeniu granicy Polski część tego paliwa pozostała w baku nie stanowi transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Paliwo zakupione we Włoszech zostało opodatkowane tamtejszym podatkiem VAT, którego nie mogą Państwo odliczyć w Polsce w deklaracji VAT-7. Z treści pytania wnioskuję, że nie będą się Państwo ubiegać o zwrot podatku VAT zapłaconego za granicą od zakupu paliwa, dlatego też w kosztach powinni Państwo ująć kwotę brutto należną za paliwo zakupione we Włoszech.

Z treści pytania wynika, że dokonują Państwo zapłaty w złotówkach, zaś kwoty wyrażone w walutach obcych są przeliczane na złotówki po kursie „transakcyjnym” ustalonym do rozliczeń w umowie zawartej z BP. Ustaloną w ten sposób kwotę transakcji wyrażoną w złotówkach należna ująć w kosztach firmy.

W przypadku transakcji opisanej w pytaniu drugim mamy do czynienia z importem usług, których miejsce opodatkowania, zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) znajduje się w miejscu siedziby usługobiorcy. W tym przypadku miejscem opodatkowania jest Polska, a Państwa firma na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 UPTiU zobligowana jest do rozliczenia podatku należnego od importu usług na zasadzie mechanizmu „odwrotnego obciążenia”.

Z treści pytania wynika, że wystawca faktury dokonał przeliczenia waluty na złotówki po kursie Euro Spot Forward i domyślam się, że taką właśnie zapłatę w walucie polskiej otrzymał od Państwa.

W tej sytuacji za podstawę opodatkowania podatkiem VAT należy przyjąć wartość transakcji wyrażoną w złotówkach według przelicznika zastosowanego przez wystawcę faktury. Jak wynika bowiem z art. 29a ust. 1 UPTiU, podstawą opodatkowania, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W opisanej sytuacji kwota do zapłaty należna usługodawcy jest wyrażona w złotówkach i stanowi ona podstawę do opodatkowania podatkiem VAT.

Gdyby faktura o której mowa w pkt. 2 była wystawiona w walucie obcej i wystawca nie dokonałby przeliczenia należności na złotówki, (oczekiwałby zapłaty za fakturę w walucie obcej) wówczas do ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT miałyby zastosowanie przepisy art. 31a UPTiU mówiące o sposobie przeliczenia waluty obcej na walutę polską.

Z treści tego przepisu wynika, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem Euro.

Dorota Mróz

Biegły Rewident