Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

January 1, 2018

Rozliczenie VAT zajętych przez komornika towarów i wyposażenia firmy

0 1280

Jak rozliczyć podatek VAT w sytuacji, gdy towary i wyposażenie firmy zostały zajęte przez komornika? Jednocześnie planowane jest zamknięcie działalności gospodarczej. Czy powinniśmy sporządzić remanent likwidacyjny według cen zakupów czy poczekać na fakturę wystawioną przez komornika i jej wartość wprowadzić do ewidencji i deklaracji VAT-7?

ODPOWIEDŹ

Otrzymaną fakturę z tytułu sprzedaży przez komornika zajętych towarów i wyposażenia, należy ująć w ewidencji VAT i deklaracji VAT-7 za okres, w którym tej sprzedaży dokonano.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Pełnienie funkcji płatnika wiąże się z obowiązkiem obliczenia i pobrania podatku oraz wpłacenia go w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego stosowanego przez podatnika, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy przedmiotowych towarów, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania komornika.

Komornik dokonując sprzedaży majątku dłużnika zobowiązany jest do wystawienia w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzającej dokonanie sprzedaży towarów. Kopię faktury otrzymuje dłużnik.

UWAGA: Fakturę wystawia się wówczas, gdy na dłużniku spoczywa obowiązek opodatkowania sprzedaży towarów. Nie każda sprzedaż egzekucyjna podlega bowiem opodatkowaniu VAT. Do opodatkowania dochodzi jedynie wówczas, gdy sprzedaż towaru w ramach sprzedaży egzekucyjnej stanowiłaby dla dłużnika będącego podatnikiem VAT podlegającą opodatkowaniu VAT dostawę towarów.

Zasady wystawiania faktur przez komorników pełniących rolę płatników VAT regulują przepisy art. 106c, art. 106e ust. 1 pkt 20 oraz art. 106g ust. 2 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że faktury takie wystawiane są w imieniu i na rachunek dłużnika będącego podatnikiem VAT w trzech egzemplarzach, z których jeden jest wydawany nabywcy, drugi - podmiot ją wystawiający pozostawia w swojej dokumentacji, a trzeci - przekazuje dłużnikowi. Treść takich faktur jest standardowa, z zastrzeżeniem, że powinny one zawierać imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika - imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres.

Dłużnik po otrzymaniu faktury, dokumentującej sprzedaż towarów dokonaną w jego imieniu przez komornika, powinien wprowadzić ją do rejestru sprzedaży VAT i wykazać kwotę sprzedaży z odpowiednią dla danego towaru stawką w deklaracji VAT-7. W celu uniknięcia ponownego płacenia podatku, należałoby do złożonej deklaracji VAT-7 załączyć wyjaśnienie, iż wpłata do US będzie pomniejszona o kwotę, uiszczoną już przez komornika z tytułu sprzedaży komorniczej.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 18, art. 106c, art. 106e ust. 1 pkt 20 oraz art. 106g ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.