Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

September 30, 2016

Rozliczenie w zakresie VAT refundacji części kosztów gminy

0 882

Gmina buduje drogę i otrzyma fakturę od wykonawcy robót. Strefa Ekonomiczna na podstawie porozumienia z Gminą pokryje połowę kosztów inwestycji. Czy Gmina może połową poniesionych kosztów obciążyć Strefę na podstawie noty obciążeniowej, czy Gmina powinna wystawić fakturę VAT aby zrefakturować połowę kosztów na Strefę i odprowadzić należny VAT do urzędu skarbowego? 

ODPOWIEDŹ

Nie ma konieczności wystawiania faktury w celu udokumentowania wzajemnych rozliczeń pomiędzy stronami umowy o współpracy. W przypadku zawartego Porozumienia w sprawie partnerstwa, refundację części kosztów należy udokumentować notą księgową.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z pytania wynika, że Gmina buduje drogę i na podstawie Porozumienia ze Strefą Ekonomiczną i otrzyma od niej połowę kosztów inwestycji. Wątpliwość polega na sposobie udokumentowania tej transakcji, czy Gmina ma wystawić refakturę, czy obciążyć strefę notą obciążeniową.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Celem umowy współpracy jest uzyskanie przez wspólne działania partnerów rezultatu o korzystnym dla nich wymiarze ekonomicznym. Realizując wspólny cel, nie można powiedzieć, że Gmina i Strefa Ekonomiczna świadczą wzajemnie usługi, w rozumieniu ustawy o podatku VAT, ze względu na brak stosunku zobowiązaniowego. Gmina jako inwestor otrzyma fakturę od wykonawcy, natomiast Strefa Ekonomiczna na podstawie porozumienia z Gminą pokryje połowę kosztów inwestycji.

Zgodnie z art.106 b ust. 1 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę dokumentującą dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane na rzecz innego podatnika. Wobec faktu, że zgodnie z zawartym porozumieniem Gmina jedynie chce obciążyć Partnera kosztami, nie dokonuje więc żadnej sprzedaży na jego rzecz, tym samym nie może wystawić faktury.

Skoro nie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w konsekwencji czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą lecz innym dokumentem księgowym, np. notą obciążeniową.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt.1, art.7, art.8 ust.1 i art.106b ust.1 ustawy o VAT.