Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W roku 2014 otrzymaliśmy zwroty książek, których sprzedaż miała miejsce w latach od 2009 do 2013. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wystawić faktury korygujące i ująć je w rozliczeniu za bieżący okres, czy może powinniśmy złożyć korekty pierwotnych deklaracji za okresy, w których wykazano sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

W opisanej przez Państwa sytuacji wystąpił zwrot książek, który miał miejsce po wystawieniu faktur dokumentujących ich dostawę. W tej sytuacji powinni Państwo wystawić faktury korygujące i dokonać stosownego obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymacie potwierdzenie odbioru tych faktur.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.19a ust.5 pkt.3b i ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), w przypadku dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jeśli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w ustawie.

Termin wystawienia faktury dla dostawy książek drukowanych określają zapisy art. 106i ust.3 pkt 2 i ust.4 UPTiU, z których wynika, że fakturę wystawia się nie później niż 60-go dnia od dnia wydania towarów, a jeśli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, fakturę wystawia się nie później niż 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów.

W sytuacji, gdy umowa przewiduje zwrot wydawnictw, podatnik może wyczekiwać z wystawieniem faktury do upływu ustalonego w umowie terminu, nie dłuższego jednak niż ustawowe 120 dni licząc od dnia pierwszego wydania towaru i wystawić fakturę tylko na te wydawnictwa, które pozostały u odbiorcy po dokonaniu zwrotu. Zwrócone wydawnictwa podatnik może ponownie przekazać do obrotu i wówczas dla każdego kolejnego wydania liczy się na nowo termin 120 dni na wystawienie faktury. Takie rozwiązanie jest akceptowane przez organy skarbowe, a potwierdzeniem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26.09.2011, sygnatura IPPP3/443-872/11-4/KT w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek.

Podatnik może oczywiście wcześniej niż przed upływem 120 dni wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż książek ( zgodnie z dokumentem WZ), co oznacza, że w przypadku zwrotów będzie zobligowany do wystawienia faktury korygującej, ponieważ zgodnie z art.29a ust.10 pkt.2 podstawę opodatkowania zmniejsza się o wartość zwróconych towarów.

Podatnik będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę wynikającą z korekty, pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art. 29a ust.13 UPTiU). Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej (art.29a ust.15 pkt.4).

Dorota Mróz

Biegły Rewident