Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

July 1, 2015

Rozłożenie na raty zaległości VAT w ramach pomocy de minimis

0 1919

Urząd skarbowy rozłożył mi zaległości VAT na raty. W decyzji zawarta jest wartość uzyskanej pomocy w wysokości 1000,03 zł brutto tj. 244,89 Euro. Czy wartość uzyskanej pomocy będzie sumowana, jeśli gmina rozłoży na raty zaległości z tytułu podatku od nieruchomości?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Tak, pomoc de minimis jest wsparciem dla przedsiębiorcy i może być udzielana także w formie np. ulg w spłacie zobowiązań, takich jak rozłożenie na raty zaległości VAT czy też podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca chcący uzyskać pomoc musi się najpierw upewnić, czy spełnia określone warunki, a jednym z najważniejszych jest limit wartości pomocy.

Zainteresowany pomocą, prowadzący firmę może takową otrzymać, jeżeli suma pomocy z trzech lat podatkowych nie przekraczałaby 200.000 euro. W przypadku branży transportowej (drogowy transport towarów) kwota przyznanego wsparcia w ciągu trzech lat podatkowych nie może przekroczyć 100.000 euro. Otrzymaną pomoc można sprawdzić w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UZASADNIENIE

Organ podatkowy zgodnie z art. 67a oraz 67b ustawy Ordynacja podatkowa na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może rozłożyć zaległość VAT na raty, co będzie stanowiło pomoc de minimis, w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego w ramach zasady tej pomocy.

Wymogi dotyczące zasad pomocy de minimis zostały określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Próg pomocy de minimis ustalono w art. 3 i art. 5 tego rozporządzenia.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:

 

  • wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

  • informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.

 

Zauważyć także trzeba, że wartość pomocy publicznej dla rozłożenia na raty zaległości VAT wraz z odsetkami za zwłokę przelicza się na EDB tj. ekwiwalent dotacji brutto zgodnie z § 4 pkt 11 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 roku w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielonej w różnych formach.

Paulina Pawluk