Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY

September 28, 2012

Różne adresy działalności a adres na fakturze

0 900

Reprezentuję Sąd, którego placówka mieści się w dwóch budynkach, o różnych adresach. Jakiego adresu powinien użyć biegły sądowy na wystawionej fakturze VAT za wykonanie opinii zleconej przez Sąd: czy tego gdzie mieści się Prezes Sądu i administracja, czy też adresu wydziału zlecającego, który mieści się w innym budynku ?

ODPOWIEDŹ

Biegły sądowy na wystawionej fakturze winien wskazać adres siedziby Sądu zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Stosownie do treści § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Rozporządzeniem z dnia 5 kwietnia 2004 roku w sprawie wzoru dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług Minister Finansów określił wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT- R. Podatnicy niebędący osobami fizycznymi określają w tym zgłoszeniu pełną nazwę i adres siedziby. Na wystawionych dokumentach księgowych - fakturach VAT podatnicy są obowiązani do umieszczania danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług VAT- R.

Biorąc pod uwagę treść powołanych przepisów, biegły sądowy winien wskazać na fakturze adres siedziby Sądu zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R.

Zwrócić należy uwagę, że przepisy podatkowe w zakresie VAT przewidują możliwość wystawienia przez nabywcę towarów lub usług, który otrzymał fakturę zawierającą błędy, noty korygującej, którą można skorygować błędny adres podany przez wystawcę faktury. Pamiętać także należy, że notą korygującą nie można korygować pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, które dotyczą m.in.: jednostek miary, wartości czy stawki podatku VAT.

Iwona Porez