Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , JPK

December 31, 2016

Różne formy zatrudnienia a status przedsiębiorcy

0 2106

Czy do określenia statusu mikro/mały przedsiębiorca bierze się pod uwagę osoby zatrudnione na umowę-zlecenie oraz uczniów (np. zakład fryzjerski ma uczniów)?

ODPOWIEDŹ

Przy określaniu statusu przedsiębiorcy nie bierze się pod uwagę osób zatrudnionych na umowę – zlecenie ani uczniów zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

UZASADNIENIE

Definicje mikroprzedsiębiorcy, małego oraz średniego przedsiębiorcy zostały zawarte w art.104, 105 i 106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. W każdym z tych przepisów jednym z warunków uznania przedsiębiorcy za posiadającego określony status jest nieprzekroczenie limitu zatrudnienia określonej liczby pracowników. W celu ustalenia jaka osoba jest uznawana za spełniającą definicję pracownika, należy zajrzeć do przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z art.2 ustawy z dnia ustawy z dnia 26czerwca 1974 roku Kodeks pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wynika z tego, że osoba zatrudniona na umowę zlecenie nie jest pracownikiem w rozumieniu prawa pracy, a zatem nie powinna być brana pod uwagę przy określaniu statusu przedsiębiorcy jako mikro- małego lub średniego.

Ponadto, z art.109 ust.2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika wprost, że przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Zatem również uczniowie zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego nie powinni być brani pod uwagę przy określaniu statusu przedsiębiorcy.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.104, 105, 106 i art.109 ust.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej; art.2 ustawy z dnia ustawy z dnia 26czerwca 1974 roku Kodeks pracy