Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 26, 2013

Samochód firmowy żony użytkowany przez męża a VAT

0 1093

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa oraz części do samochodu ciężarowego ujętego w ewidencji środków trwałych w firmie żony.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2013 roku nr ITPP2/443-157/13/KT.

Sytuacja podatnika

Podatnik i jego żona prowadzą dwie odrębne firmy usługowe. Do zakresu działalności żony należy wynajem rusztowań, transport drogowy i usługi kosztorysowe. Do działalności Podatnika firmy należy pełen zakres usług budowlano-remontowych oraz transport drogowy towarów. Obydwie firmy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Nie posiadają rozdzielności majątkowej, a ww. firmy założyli będąc już w ustawowej wspólności majątkowej. W 2011 roku żona nabyła na fakturę, do swojej firmy i zarejestrowała na swoje imię i nazwisko, samochód ciężarowy do przewożenia rusztowań, spełniający warunki określone w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 roku, od nabycia którego w całości odliczyła podatek naliczony. Samochód figuruje w 100% w ewidencji środków trwałych w firmie żony. Z uwagi na to, iż Podatnik był kierowcą tego samochodu został „dopisany” do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel.

Jednocześnie występowały częste sytuacje wykorzystywania samochodu w firmie Podatnika do dowożenia, przewożenia materiałów budowlanych na inwestycje. Podatnik z tytułu nabycia paliwa i drobnych części do powyższego samochodu otrzymał faktury w związku z jego używaniem na potrzeby własnej działalności.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości odliczenia podatku od towarów i usług przy nabyciu paliwa oraz części zamiennych, zużytych w wyniku eksploatacji samochodu ciężarowego spełniającego warunki określone w ustawie w jego firmie .

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego samochodu, będącego środkiem trwałym w firmie żony, skoro samochód ten wykorzystywany jest w firmie Podatnika i spełnia warunki, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Odliczenie to, bez względu na okoliczność, iż przedmiotowy samochód figuruje w ewidencji środków trwałych w firmie żony, przysługuje Podatnikowi na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim samochód ten jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej. Podatnik ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie części do przedmiotowego samochodu. Żadne bowiem z obowiązujących uregulowań nie wskazują na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie części zamiennych do samochodu ciężarowego, wykorzystywanego do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż omawiane odliczenia przysługują Podatnikowi pod warunkiem, że nie występują żadne z okoliczności wyłączających to prawo, określonych w art. 88 ww. ustawy.

Podstawa prawna: 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.