Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 16, 2015

Samochód przeznaczony na wynajem a VAT

0 1111

Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem przedmiotowego pojazdu samochodowego, bowiem będzie przeznaczony wyłącznie na wynajem.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2015 roku nr IPTPP3/4512-374/15-4/ALN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi m.in. działalność w zakresie wynajmu pojazdów samochodowych PKD 77.11.Z. Planuje zakupić pojazd Volkswagen z liczbą miejsc 8 + kierowca. Zakupiony pojazd będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych z przeznaczeniem na wynajem na podstawie regulaminu, który reguluje wykorzystywanie przedmiotowego pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Wydzierżawienie samochodu będzie udokumentowane fakturą i opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wykluczone jest wykorzystywanie tego samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w powyższym przypadku będzie mógł ubiegać się przy zakupie ww. samochodu o zwrot podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż skoro Podatnik zamierza dzierżawić samochód dla przedszkola, a przedmiotowy pojazd przeznaczony będzie wyłącznie na wynajem, to Podatnikowi, będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z zakupem przedmiotowego pojazdu samochodowego, z uwzględnieniem art. 86 i 88 ustawy o podatku od towarów i usług, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Tym samym jeżeli w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego będzie wyższa od kwoty podatku należnego, Podatnik będzie miał prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy zgodnie z zasadami określonymi w art. 87 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86, art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.