Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

December 23, 2016

Samofakturowanie z zastosowaniem milczącego akceptu

0 1011

Spółka będzie mogła stosować procedurę samofakturowania z zastosowaniem milczącego akceptu jako formy zatwierdzania faktur przez przedstawiciela handlowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 9 grudnia 2016 roku nr 3063-ILPP1-3.4512.139.2016.1.PR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców prowadzi sprzedaż urządzeń przy wsparciu Przedstawicieli handlowych działających na terenie całej Polski. Przedstawiciele są odrębnymi i niezależnymi podmiotami gospodarczymi, czynnymi podatnikami VAT, mającymi siedzibę działalności w Polsce, którzy świadczą na rzecz Spółki usługi i wystawiają z tego tytułu faktury VAT. Spółka z każdym Przedstawicielem zawiera umowę współpracy, która określa prawa i obowiązki stron, w tym zakres czynności oraz sposób ich wynagradzania.

Obecnie Spółka zamierza uprościć rozliczenia poprzez wprowadzenie systemu samofakturowania. Spółka zawrze z poszczególnymi Przedstawicielami odpowiednie umowy w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz poszczególnych Przedstawicieli, w których to umowach określona zostanie procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez Przedstawiciela świadczącego na rzecz Spółki usługi. Spółka zamierza przy tym zastosować instytucję tzw. milczącego akceptu polegającą na tym, że jeżeli po wystawieniu przez Spółkę na rzecz Przedstawiciela faktury i przesłaniu mu jej do akceptacji nie uzyska w określonym w umowie terminie od Przedstawiciela informacji zwrotnej, że faktura zawiera błędy, wówczas Spółka przyjmie, że faktura jest prawidłowa i że Przedstawiciel poprzez niewyrażenie sprzeciwu, zatwierdził wystawioną fakturę. Faktury wystawiane przez Spółkę w imieniu i na rzecz Przedstawiciela będą zawierać wyraz „samofakturowanie”.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowe będzie zastosowanie przez Spółkę procedury samofakturowania z zastosowaniem milczącego akceptu jako formy zatwierdzania faktur przez Przedstawiciela handlowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż Spółka będzie mogła stosować procedurę samofakturowania z zastosowaniem milczącego akceptu, jako formy zatwierdzania faktur przez Przedstawiciela handlowego, która zostanie określona w umowie dotyczącej samofakturowania zawierającej postanowienie, że brak informacji zwrotnej do końca ustalonego terminu strony będą uznawały za zatwierdzenie przez Przedstawiciela treści faktury wystawionej przez Spółkę. Powyższy mechanizm będzie prawidłowy, ponieważ zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 106d ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 106d ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.