Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

June 1, 2013

Skonto z tytułu wcześniejszej płatności dla zagranicznego podmiotu

0 886

Moja firma kupuje towary od dostawcy z Wielkiej Brytanii, z możliwością uzyskania skonta za wcześniejszą płatność. Na fakturze podawana jest należność w podstawowej wysokości oraz informacja o tym, że w przypadku zapłaty w terminie 7 dni przysługuje skonto 5%. Jaka powinna być podstawa opodatkowania, jeżeli firma skorzysta ze skonta? Czy dostawca powinien wystawić fakturę korygującą, jeżeli skorzystamy ze skonta?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Państwa firma zapłaci należność w terminie uprawniającym do skorzystania ze skonta, w wysokości uwzględniającej przyznane skonto, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będzie należność rzeczywiście zapłacona dostawcy (należność podstawowa, pomniejszona o należne skonto). Dostawca nie musi w takiej sytuacji wystawiać faktury korygującej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.31 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Skonto natomiast to, zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008 r.), „procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznawane nabywcy towaru na warunkach kredytowych w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem”. Prawo do skonta, czyli prawo do zmniejszenia należności przysługuje nabywcy pod warunkiem zapłaty w terminie uprawniającym do jego uzyskania.

W opisanym przez Państwa przypadku brytyjski dostawca wyraźnie i jednoznacznie zaznaczył na fakturze, że, w przypadku gdy Państwa firma zapłaci należność w terminie 7 dni, przysługuje jej skonto w wysokości 5%, a zatem przy zachowaniu tego terminu płatności kwotą należną jest kwota z faktury pomniejszona o 5%.

Jeżeli zatem Państwa firma rzeczywiście zapłaci należność w siedmiodniowym terminie, niewątpliwie kwotą należną stanie się wartość z faktury pomniejszona o 5% skonta i, zgodnie z przytoczonym powyżej art.31 ust.1 ustawy o VAT, kwota ta będzie podstawą opodatkowania. W tym przypadku nie jest konieczne wystawianie faktury korygującej przez dostawcę, gdyż obniżenie należności i, w konsekwencji, podstawy opodatkowania wynika wprost z faktury zakupowej.

Należy jednak podkreślić, że organy podatkowe stoją na stanowisku, że obniżoną podstawę opodatkowania można zastosować pod warunkiem, że zapłata w terminie uprawniającym do skonta nastąpi przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. W przeciwnym przypadku należy w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy wykazać podstawę opodatkowania w wartości wykazanej na fakturze, a wartość nabycia skorygować o zastosowane skonto w rozliczeniu za okres, w którym dokonana zostanie płatność (nabywca uzyska prawo do skonta). Na takim stanowisku stanął na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP3/443-674/12-2/KT z 3 października 2012 roku.

Przykład

W kwietniu 2013 roku przedsiębiorstwo zakupiło w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towar. 29 kwietnia została wystawiona faktura na wartość 10.000 EUR, z 60-dniowym terminem płatności oraz informacją, że odbiorcy przysługuje skonto w wysokości:

  • 2% w przypadku płatności w terminie 14 dni,

  • 1% w przypadku płatności w terminie 30 dni.

  • 1) Przedsiębiorstwo zapłaciło należność pomniejszoną o 2% skonto, czyli w wysokości 9.800 EUR, 10 maja. Deklarację VAT-7 za kwiecień złożyło 20 maja. W deklaracji tej należy wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z tytułu tej transakcji w wysokości 9.800 EUR (w przeliczeniu na PLN).

  • 2) Przedsiębiorstwo zapłaciło należność pomniejszoną o 1% skonto, czyli w wysokości 9.900 EUR, 28 maja. Deklarację VAT-7 za kwiecień złożyło 24 maja. W deklaracji za kwiecień należy wykazać z tytułu opisanej transakcji wewnątrzwspólnotowe nabycie w wartości odpowiadającej pełnej wartości towaru z faktury, czyli w równowartości w PLN kwoty 10.000 EUR. W deklaracji za maj przedsiębiorstwo powinno obniżyć wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o 100 EUR, bo dopiero wtedy nabyło prawo do skonta.

Przy obniżeniu wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o skonto należy zastosować taki sam kurs wymiany walut, jak w przypadku transakcji podstawowej (w przypadku opisanym w przykładzie średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez kontrahenta). Prawidłowość takiego postępowania potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/443-642/09-2/IK z 19 sierpnia 2009 roku.

Ewa Konarska