Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112) , ROZLICZENIA VAT

October 16, 2017

Skorygowanie błędnych danych nabywcy na fakturze

0 1047

Skorygowanie błędu polegającego na nieprawidłowym wskazaniu danych nabywcy powinno nastąpić poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2017 roku nr 0114-KDIP1-3.4012.328.2017.1.MK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z tym dokonując sprzedaży towarów oraz świadcząc usługi na rzecz kontrahentów będących podatnikami VAT wystawia faktury VAT. Każdy kontrahent Spółki posiada Kartę klienta, która przekazywana jest kasjerowi i na podstawie danych zakodowanych na niej (obejmujących nazwę kontrahenta, jego adres prowadzenia działalności oraz nr NIP) wystawiana jest faktura VAT. Zdarza się, że osoba fizyczna dokonująca zakupów w imieniu i na rzecz Kontrahenta posiada kilka Kart klienta (tj. jest przedstawicielem kilku podmiotów i w ich imieniu dokonuje transakcji). W takim przypadku czasami dochodzi do pomyłek przy wystawianiu faktur VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy zmiana danych nabywcy może nastąpić poprzez wystawienie przez Wnioskodawcę faktury korygującej błędne dane nabywcy.

Stanowisko Dyrektora

Według art. 106j ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– podatnik wystawia fakturę korygującą.

Ze wskazanych przepisów wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem, co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Zatem, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.

Stąd skorygowanie błędu polegającego na nieprawidłowym wskazaniu danych nabywcy powinno nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej, zawierającej dane określone w art. 106j ust. 2 ustawy, w szczególności wskazującej jako przyczynę korekty błędne określenie danych nabywcy oraz prawidłową treść korygowanych pozycji, czyli prawidłowe dane nabywcy.

Podstawa prawna: art. 106j ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.