Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

September 14, 2020

Skorygowanie na fakturze błędów mniejszej wagi przez nabywcę

0 1297

Otrzymałem fakturę VAT z błędnym NIP kontrahenta jak i moim. Myślę, że druk był nadpisywany stąd błędy. Błąd zauważyłem przy księgowaniu. Jak skorygować błędny NIP na fakturze? Czy mogę odliczyć VAT na podstawie faktury z błędnymi NIP-ami?

Odpowiedź

W myśl art. 106k ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki mniejszej wagi może wystawić notę korygującą. Faktura ta wymaga akceptacji wystawcy faktury. Błędne numery NIP sprzedawcy i nabywcy na fakturze nie mają wpływu na prawo do odliczenia podatku. Niemniej, identyfikacja kontrahentów na fakturze po ich nazwie, nie powinna budzić wątpliwości.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu,

2. udzielono opustów i obniżek cen,

3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,

5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą.

 

Z kolei zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. W punktach 8-15 wskazanego przepisu dot. braku możliwości wystawienia przez nabywcę noty korygującej wymieniono błędy dot. ceny, kwot obniżek cen, wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, stawki podatku, kwoty podatku, a także wartości netto i kwoty należności ogółem.

Zatem, w przypadku błędów w numerach NIP nabywcy i sprzedawcy dopuszcza się możliwość wystawienia przez nabywcę noty korygującej.

 

Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury i powinna zawierać:

1. wyrazy “NOTA KORYGUJĄCA”;

2. numer kolejny i datę jej wystawienia;

3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4. dane zawarte w fakturze korygowanej dot. daty wystawienia, kolejnego numeru, danych sprzedawcy i nabywcy oraz ich numerów NIP, a także datę sprzedaży.

5. wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Z powołanych przepisów wynika, że faktura powinna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji. Każdorazowo należy ustalić więc nabywcę towaru lub usługi, który powinien wynikać z zawartej umowy.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

O prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. A zatem jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują, tzw. błędy mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur, w tym w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego (korekty), wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które, co prawda, powodują, że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają na przedmiot i podstawę opodatkowania. Niemniej jednak, opisane błędy powinny być skorygowane w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi.

W związku z tym, że nota korygująca koryguje błędy, które nie mają wpływu na wartość dokonanej transakcji, Czytelnik postąpi prawidłowo wystawiając notę korygującą zawierającą prawidłowe dane odnośnie NIP sprzedawcy i nabywcy. Należy również pamiętać, że nota korygująca w myśl art. 106k ust. 2 ustawy musi być zaakceptowana przez wystawcę faktury. Ponieważ przepisy nie precyzują szczegółowo sposobu akceptacji noty, to można przyjąć, że termin i sposób (forma) tej akceptacji jest dowolny.

Dodatkowo podkreślić należy, że zgodnie z zasadą generalną zawartą w art.86 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur otrzymanych przez niego z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem brak akceptacji sprzedawcy na nocie korygującej nie spowoduje, braku możliwości odliczenia VAT przez nabywcę od otrzymanej faktury pierwotne. Jeżeli więc, nabywca towarów ma pewność, że faktura dotyczy transakcji, którą dokonał w ramach prowadzenia działalności gospodarczej oraz kto jest sprzedawcą, to nie ma przeszkód, aby odliczenie podatku nastąpiło za okres w którym nabywca otrzymał fakturę.

Niemniej, w niektórych przypadkach należałoby się wstrzymać się z odliczeniem podatku do chwili otrzymania potwierdzenia noty np. w sytuacji, gdy dane dotyczące sprzedawcy i/lub nabywcy towaru (usługi) są niedokładne i mogą budzić wątpliwości, czy faktura dotyczy danego podatnika.

Podsumowując, pomyłki „mniejszej wagi” dotyczące informacji wiążącej się z danymi nabywcy i sprzedawcy mogą być skorygowane poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej. Błędne numery NIP sprzedawcy i nabywcy na fakturze nie mają wpływu na prawo odliczenia podatku od faktury pierwotnej.

 

Ewidencja w deklaracjach: W VAT-7(20) nabycie towarów i usług pozostałych – poz. 45 wartość netto, poz. 46 - podatek naliczony.

 

Paulina Matuszewska

 

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 106e ust. 1, art. 106k ust. 1 i ust. 2, art. 106j ust. 1 ustawy o VAT.