Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 1, 2018

Skup i sprzedaż złomu dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

0 3894

Jednoosobowy podmiot gospodarczy prowadzi skup i sprzedaż złomu oraz innych metali kolorowych. Dokonuje zakupu złomu od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (druk zakupu na wzorcu zgodnie z wytycznymi z ochrony środowiska) w cenie do 1 tysiąca złotych za 1 transakcję gdzie cena zakupu jest ceną netto.Czy taką transakcję zakupu od osoby fizycznej należy ujmować w ewidencji VAT ZAKUPU - jako niepodlegające odliczeniu, czy powinno być to ujęte w KPiR jako zakup towaru w cenie zakupu z pominięciem ewidencji VAT ZAKUPU? Jak ewidencjonować sprzedaż złomu kiedy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż złomu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia i należy ją opodatkować na zasadach ogólnych. Zakup złomu od podmiotów niebędących podatnikami VAT nie podlega ewidencjonowaniu dla potrzeb podatku VAT.

UZASADNIENIE

Przepis artykułu 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza mechanizm odwrotnego obciążenia, polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy. Co ważne, powyższy mechanizm znajduje zastosowanie wyłącznie wówczas, jeżeli dostawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, a nabywcą towaru jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Zatem nabycie złomu podlega opodatkowaniu wyłącznie w sytuacji, gdy dokonującym dostawy i nabywcą jest czynny podatnik VAT. Nie będzie zatem podlegało opodatkowaniu nabycie złomu, w sytuacji gdy dostawcą jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.

W opisanym w pytaniu przypadku, gdy dostawcą złomu jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, a nabywcą podmiot gospodarczy, to transakcja dokumentowana jest umową kupna-sprzedaży i nie wpływa ona na rozliczanie VAT. Transakcja ta nie będzie ujęta w ewidencji zakupu VAT ani w deklaracji podatkowej.

Uwaga: Jeśli transakcja przekroczy wartość 1.000 zł podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno-prawnych.

W przypadku natomiast sprzedaży towarów, których dotyczy odwrotne obciążenie, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, metoda ta nie ma zastosowania. Sprzedaż taka jest opodatkowana na zasadach ogólnych i to sprzedający jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT.

Jeżeli nabywca – osoba nieprowadząca działalności gospodarczej nie zażąda faktury to, co do zasady, sprzedaż dla takiej osoby należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania i w poz. 20 podatek należny.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.