Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

August 3, 2018

Skutki cesji leasingu operacyjnego w podatku VAT

0 1907

Wspólnik w spółce cywilnej opłaca raty leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Leasing operacyjny jest na spółkę. Klient nie chce dokonywać wykupu tego samochodu w ramach spółki. Chce ten samochód cesją przekazać na rzecz innej firmy. Zostały dwie raty do spłacenia i ta nowa firma już przejmuje te ratę leasingową. Czy wiążą się z tym jakieś obowiązki podatkowe np. wystawienie faktury sprzedażowej, skorygowanie podatku VAT, dodatkowa dokumentacja - jeśli tak to jaka?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Opodatkowaniu VAT podlegać może jedynie odpłatne zbycie praw majątkowych (cesja) – tzw. odstępne za przekazanie praw do umowy. Z tego tytułu zbywca powinien wystawić fakturę VAT oraz zapłacić VAT (23%) od ceny odstępnego.

UZASADNIENIE

Transakcja polegająca na przeniesieniu prawa do umowy leasingu z dotychczasowego leasingobiorcy na osobę trzecią jest świadczeniem usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 1, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Każde natomiast świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, jest świadczeniem usług — mówi o tym art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym odpłatne przeniesienie prawa przez korzystającego do umowy leasingu jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu VAT.

Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku, gdy dotychczasowy leasingobiorca umówi się z nowym, że w zamian za przekazanie praw do umowy ten drugi zapłaci wynagrodzenie, potocznie zwane odstępnym (odpłatne zbycie praw majątkowych). Dzieje się tak, kiedy raty pozostałe do końca trwania przejmowanej umowy leasingowej są niższe niż wartość rynkowa samochodu bądź innego środka trwałego będącego przedmiotem umowy leasingu. Wysokość odstępnego jest zatem „wyrównaniem” do wartości rynkowej.

Czynność odpłatnego przeniesienia praw i obowiązków z tytułu umowy leasingu powinna być udokumentowana w przypadku podatnika będącego VAT-owcem fakturą VAT, na której powinien być wyliczony 23-procentowy podatek VAT od tej czynności.

Dotychczasowy leasingobiorca, nie ma obowiązku dokonywać korekt odliczonego podatku VAT, pomimo że zaliczał raty w koszty oraz odliczał VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania i pozycji 20 podatek należny.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt. 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.