Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 1, 2018

Skutki podatkowe sprzedaży towarów za pobraniem

0 899

Sprzedaż towarów przez Internet za pobraniem: kiedy rozliczam koszty podatkowe nabycia sprzedanych towarów, a kiedy VAT od sprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Podatek dochodowy

Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (powyższa zasada nie dotyczy przedsiębiorców korzystających z usług biura rachunkowego - w takiej sytuacji zapisy są dokonywane w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni).

Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Podatek VAT

Obowiązek podatkowy przy sprzedaży za pobraniem powstaje w momencie dostawy towaru lub w momencie otrzymania płatności - w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło jako pierwsze.

UZASADNIENIE

Podatek dochodowy

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Zasady i sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz szczegółowe warunki jakie musi spełniać dokument aby mógł stanowić podstawę do dokonania wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r., poz. 728).

Zgodnie z § 17 ust. 1 wyżej cytowanego rozporządzenia zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (powyższa zasada nie dotyczy przedsiębiorców korzystających z usług biura rachunkowego - w takiej sytuacji zapisy są dokonywane w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni). Co do zasady dokumentem stanowiącym podstawę wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest faktura. Jeżeli jednak materiał lub towar handlowy został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury przedsiębiorca winien sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu. Opis musi być potwierdzony datą i podpisem osoby, która przyjęła towar oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury. W sytuacji gdy przedsiębiorca otrzymał materiał lub towar handlowy oraz fakturę na ten materiał lub towar handlowy w tym samym miesiącu, opis dołącza do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonuje na podstawie otrzymanej faktury. Przedsiębiorca może jednak nie sporządzać opisu jeżeli zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy, pod warunkiem że specyfikacja spełnia wymogi określone dla opisu. Zakup towarów handlowych przedsiębiorca księguje w kolumnie 10 PKPiR.

Jednocześnie w myśl art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu potrącane są tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Przy czym za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia kosztu).

Przedsiębiorca winien pamiętać, iż nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dotyczy transakcji powyżej 15.000 zł)została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą:

  1. zmniejsza koszty uzyskania przychodów albo

  2. w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększa przychody

  • w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Podatek VAT

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Zatem, zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dostawa towarów została dokonana i powinien być rozliczony za ten okres. Unormowanie powyższe pozostaje w zgodzie z art. 63 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usługi.

Mając powyższe na uwadze można także stwierdzić, że generalnie moment dokonania dostawy towarów odpowiada momentowi „wydania towarów”, o którym mowa w art. 544 ustawy kodeks cywilny.

W sytuacji zatem gdy towar jest wysyłany przez dostawcę do nabywcy za pośrednictwem kuriera dokonanie dostawy towaru następuje, co do zasady, z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Istotne jest zatem, czy Czytelnik odpowiada za cały proces dostawy towaru – wówczas obowiązek powstanie z chwilą dostarczenia towaru do nabywcy, czy też od momentu wysłania towaru odpowiada za niego klient – wówczas obowiązek powstanie z chwilą wysłania towaru przez Czytelnika.

W przypadku, gdy zapłata za wydany kurierowi towar następuje za pobraniem, po dostarczeniu towaru klientowi, to Czytelnik jest zobowiązany jako datę sprzedaży przyjąć datę wydania towaru kurierowi. Jednocześnie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w dniu wydania towaru kurierowi.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) poz. 15 podstawa opodatkowania i poz. 16 podatek należny dla dostawy towarów na terytorium kraju, opodatkowanej stawką 5% lub poz. 17 podstawa opodatkowania i poz. 18 podatek należny dla dostawy towarów na terytorium kraju, opodatkowanej stawką 8% lub poz. 19 podstawa opodatkowania i poz. 20 podatek należny dla dostawy towarów na terytorium kraju, opodatkowanej stawką 23%

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 22, art. 22 p ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200), art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2168) ,art. 5, art. 7, art 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221).