Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

May 22, 2013

Skutki podatkowe ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej

0 801

Odpłatne ustanowienie służebności gruntowej na rzecz osób prywatnych podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według 23% stawki podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2013 roku nr ITPP1/443-1506/12/TS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Wnioskodawca, który prowadzi działalność rolniczą oraz świadczy usługi najmu lokali na cele gospodarcze, będący czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny działkę, która stanowi drogę wewnętrzną i ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej. W październiku 2012 r. została podpisana notarialnie umowa ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej części tej drogi pomiędzy Wnioskodawcą a osobami prywatnymi, które posiadają przy drodze grunty i nie mają innej możliwości dojazdu do drogi publicznej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawidłowości rozliczenia ww. służebności w związku z podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu. Przy czym, należy zwrócić uwagę w szczególności na przepis art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy, który przez świadczenie usług nakazuje rozumieć także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż nie każde powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy. Aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki, tj. w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia oraz świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy. Należy podkreślić, iż oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast służebność jest obciążeniem cudzej nieruchomości, mającym na celu zwiększenie użyteczności innej nieruchomości albo zaspokojenie określonych potrzeb oznaczonej osoby fizycznej. Służebność gruntową definiuje art. 285 § 1 ustawy Kodeks cywilny. Z przepisu tego wynika, że nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Dokonując analizy obowiązujących przepisów organ podatkowy uznał, iż skoro ustanowienie służebności gruntowej wiąże się ze zobowiązaniem właściciela gruntu do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji i jest jednocześnie czynnością polegającą na wykorzystywaniu gruntu w sposób ciągły dla celów zarobkowych, zyskuje tym samym charakter odpłatnej usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według 23% stawki podatku, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy. Zarówno bowiem przepisy ustawy, jak i aktów wykonawczych do niej, nie przewidują dla tego rodzaju czynności stawek obniżonych lub zwolnienia od podatku.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.