Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

March 23, 2011

Skutki podatkowe wypłaty zysku na rzecz wspólników spółki jawnej

0 1093

Wypłata zysku uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na rzecz wspólników spółki jawnej po okresie korzystania ze zwolnień podatkowych zachowuje prawo do zwolnień podatkowych.

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 maja 2010 roku (nr IPPB1/415-235/10-2/AG)

Sytuacja podatnika (zdarzenie przyszłe)

Od 27 grudnia 2000 roku wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w formie spółki jawnej. Wnioskodawca korzysta ze zwolnień podatkowych w okresie 10 lat od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej na terenie strefy w wysokości 100% dochodu oraz po upływie okresu 10 lat w wysokości połowy dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu stosownie do art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw. Wnioskodawca zachowuje prawo do zwolnień podatkowych określonych w art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000 r.) w okresie do dnia 31 grudnia 2011 r. Upływ 10 letniego okresu zwolnienia następuje z dniem 27 grudnia 2010 r. co oznacza iż od dnia 28 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2011 roku przysługuje wnioskodawcy zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości połowy dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu. Zgodnie z uchwałą wspólników wnioskodawca wraz ze wspólnikiem pobierają miesięczne wypłaty z zysku oraz miesięczne zaliczki na poczet zysku za dany rok obrotowy zawsze w równych częściach w wysokości uzależnionej od sytuacji ekonomicznej i możliwości płatniczych spółki. W spółce udziały wspólników są równe, uczestniczą w zysku w wysokości po 50%. Dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w części przeznaczane były na kapitał zapasowy z przeznaczeniem na przyszłe wypłaty dla wspólników. Wypłaty z kapitału zapasowego wspólnicy zamierzają zrealizować, w okresie późniejszym kiedy płynność finansowa w spółce będzie większa a więc po okresie korzystania ze zwolnień podatkowych.

W związku z powyższym zadano pytanie czy, jako wspólnik spółki jawnej, wnioskodawca zachowuje prawo do zwolnień podatkowych, określonych w art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych (w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000 roku), w stosunku do wypłaty tej części dochodu zgromadzonego okresowo na kapitale zapasowym, jaka pochodziła z okresu korzystania ze wskazanych zwolnień podatkowych, dokonywanej po upływie okresu na jaki ustanowiono zwolnienia podatkowe...

Decyzja i uzasadnienie Izby Skarbowej

„Przedsiębiorca prowadzący działalność w strefie jest podatnikiem podatku dochodowego, tyle tylko, że jego dochody z działalności prowadzonej na terenie strefy na podstawie właściwego zezwolenia podlegają zwolnieniu na warunkach przewidzianych w ustawach podatkowych, ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie oraz ustawie o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. (…) Zwolnienie od podatku dochodowego przysługuje wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z prowadzonej na terenie strefy działalności gospodarczej. Przychodami takimi są przychody, których przyczyną uzyskania jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie strefy.

(…) Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej i nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego — podmiotami takimi są natomiast wspólnicy spółki jawnej. W zależności od tego czy wspólnicy są osobami fizycznymi czy prawnymi podlegają oni opodatkowaniu odpowiednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych. Skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki jawnej, a odnoszące się do osób fizycznych rozpatrywane są w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Dochód ten jest opodatkowany u każdego wspólnika proporcjonalnie do określonego w umowie spółki prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku. W przedmiotowej sprawie dochód ten korzysta ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji sama wypłata na rzecz wspólnika środków z tytułu podziału zysku spółki jawnej na podstawie odrębnych przepisów KSH nie skutkuje powstaniem obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż wypłata części dochodu zgromadzonego okresowo na kapitale zapasowym, jaka pochodziła z okresu korzystania ze wskazanych zwolnień podatkowych nie została wskazana jako przesłanka do utraty prawa do zrealizowanych zwolnień podatkowych.”