Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

September 1, 2014

Skutki w VAT przekazania wybudowanej przez Gminę stacji transformatorowej

0 953

Gmina chce "uzbroić" m.in. w przyłącza prądu działki budowlane przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną oraz usługową. W porozumieniu zawartym z zakładem energetycznym, ma przekazać na rzecz zakładu stację transformatorową, którą ma sama wybudować. Czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na tą inwestycję i czy należy opodatkować VAT przekazanie nieodpłatne stacji transformatorowej zakładowi energetycznemu?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Jak wynika z pytania Gmina ma zamiar wybudować stację transformatorową w celu przyłączenia prądu do działek budowlanych przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną i usługową, a następnie nieodpłatnie przekazać ją na rzecz zakładu energetycznego. Wątpliwość polega na tym, czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na tą inwestycję i czy należy opodatkować przekazanie nieodpłatne stacji transformatorowej zakładowi energetycznemu.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Niewątpliwie zarówno dostawa działek pod zabudowę jak i stacji transformatorowej nie jest zadaniem własnym Gminy. Zbycie przez Gminę nieruchomości, traktowanej jako towar, na rzecz zakładu energetycznego stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Należy także podkreślić, że podłączenie stacji transformatorowej wybudowanej przez Gminę z siecią urządzeń zakładu energetycznego w sposób umożliwiający rozprowadzanie energii elektrycznej będzie oznaczać, że stacja transformatorowa przestaje być częścią składową gruntu, gdyż weszła w skład zakładu energetycznego (wyrok z dnia 31 marca 2006 r., sygn. akt IV CNP 25/05). Ponadto należy pamiętać, że urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu (art. 49 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 Kodeks cywilny).

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się również, zgodnie z art. 7 ust. 2 nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  • wszelkie inne darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Tak więc, zgodnie z tym przepisem dla opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub części.

Jeżeli chodzi o prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, jest ono przede wszystkim związane z tym, czy dany zakup będzie służył działalności opodatkowanej. Jeśli podatek naliczony jest związany z zakupami towarów lub usług, które mają być przez podatnika przeznaczone dla celów działalności opodatkowanej, wtedy przysługuje mu prawo do odliczenia.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, opodatkowanie nieodpłatnego przekazania stacji transformatorowej uzależnione jest od tego, czy Gminie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków na jej wybudowanie. Z kolei prawo do odliczenia jest uzależnione od tego, czy taki zakup jest związany z czynnością opodatkowaną.

W takich przypadkach prawidłowym jest zarówno to, że Gmina może uznać w momencie budowy stacji, że jej dostawa nie będzie związana z działalnością podlegającą opodatkowaniu ( wówczas nie będzie miała prawa do odliczenia podatku w związku z planowanym przeznaczeniem towaru dla celów czynności nieopodatkowanych), a z uwagi na brak prawa do odliczenia Gmina nie będzie musiała opodatkowywać nieodpłatnego przekazania stacji transformatorowej. Drugim rozwiązaniem jest, że wydatki na budowę stacji przez Gminę łączą się z prawem do odliczenia podatku VAT, tym samym czynność nieodpłatnego przekazania trzeba będzie opodatkować. Oba przypadki będą neutralne dla Gminy.

Iwona Porez