Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

September 3, 2017

Skutki zwrotu VAT w terminie 25 dni bez spełnienia wszystkich warunków

0 1166

Staram się o dość duży zwrot podatku VAT w terminie przyspieszonym 25 dni. Chciałem się zapytać, czy w przypadku, gdyby okazało się, że Urząd Skarbowy w powyższym terminie zwróci na mój rachunek bankowy ten zwrot, ale w czasie kontroli nagle okazałoby się, że nie przysługiwał mi w ciągu 25 dni od samego początku tylko w terminie 60 dni, to czy grożą mi jakieś sankcje podatkowe? Czy mogę mieć ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe z art. 112 b lub odsetki za zwłokę?

ODPOWIEDŹ

Nie, w powyższej sytuacji, organ podatkowy nie ma podstaw do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, ani do naliczenia odsetek za zwłokę.

UZASADNIENIE

Jak wskazuje przepis art. 87 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług wszystkie warunki łącznie muszą być spełnione, aby móc wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT w terminie przyspieszonym tj. 25 dni.

Istnieją sytuacje, w których organ podatkowy może ustalić sankcje, jeżeli stwierdzi naruszenie prawa bądź nieprawidłowości w składanych deklaracjach podatkowych. W myśl artykułu 112b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadkach:

  1. gdy podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał:

    • a) kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej,

    • b) kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej,

    • c) kwotę różnicy podatku do  obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe wyższą od kwoty należnej,

    • d) kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub kwotę różnicy podatku do  obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe, zamiast wykazania kwoty zobowiązania podatkowego podlegającej wpłacie do  urzędu skarbowego, oraz

  2. gdy nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego - naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego określa odpowiednio wysokość tych kwot w prawidłowej wysokości oraz  ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do  obniżenia podatku należnego za następne  okresy  rozliczeniowe.

Ustawodawca przewidział również sankcję za tzw. „puste faktury” w wysokości 100% dodatkowego zobowiązania podatkowego w części dotyczącej podatku naliczonego wynikającego z  powyższych faktur, które:

  1. zostały wystawione przez  podmiot nieistniejący,

  2. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w  części dotyczącej tych czynności,

  3. podają kwoty niezgodne z  rzeczywistością - w  części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z  rzeczywistością,

  4. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i art. 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności (art. 112c).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że sankcja może być nałożona, ale wyłącznie w przypadku gdyby okazało się, że Czytelnik zawyżył wykazaną kwotę zwrotu lub zwrot byłby nienależny, natomiast gdyby okazało się w toku kontroli, że wysokość zwrotu jest zasadna, a jedynie warunki do dokonania w tym terminie zwrotu nie zostały spełnione przez Czytelnika organ nie ma podstaw do nałożenia sankcji.

Z kolei zgodnie z art. 53 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 52 § 1 pkt 2 i art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę. Zaległością, w myśl art. 51 § 1 i 2 Ordynacji jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a, lub ratę podatku. Przepisy § 1 i 2 stosuje się również do należności z tytułu podatków, zaliczek na podatki oraz rat podatków niewpłaconych w terminie płatności przez płatnika lub inkasenta. Co do zasady, na równi z zaległością traktuje się również uprzednio zwróconą przez organ nadpłatę lub zwrot podatku wykazane w deklaracji nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Zatem w przypadku ewentualnej nieprawidłowości opisanej w pytaniu nie wystąpi zaległość podatkowa, a zatem nie wystąpią okoliczności dające podstawę do naliczenia odsetek za zwłokę (art. 52 § 1 pkt 1 i § 2).

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 87 ust. 6, art. 112b ust. 1 i art. 112c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016, poz. 710 ze zm.), art. 51 § 1 i 2, art. 52 § 1 pkt 1 i § 2, art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 201).