Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymałem SMS, że zalegam w płatnościach VAT. Kto wysyła SMS i na jakiej podstawie?

ODPOWIEDŹ

Krótką wiadomość tekstową (sms) dotyczącą zaległości VAT wysłał organ podatkowy urzędu skarbowego, na podstawie § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 maja 2014 roku w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.

UZASADNIENIE

Wraz ze zmianami w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) ustawodawca nadał nowy tryb postępowania wierzycieli w przypadku uchylania się zobowiązanych od wykonania ciążących na nich obowiązków tj, terminowego regulowania należności pieniężnych. Jednocześnie zobowiązał wierzycieli do systematycznej kontroli terminowości zapłaty należności pieniężnych.

W przypadku stwierdzenia braku zapłaty należności, wierzyciel zanim wystawi upomnienie, a następnie tytuł wykonawczy może skorzystać z narzędzi, które ustawodawca zapisał w § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 maja 2014 roku w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych tj. wierzyciel może informować zobowiązanego, w szczególności poprzez internetowy portal informacyjny, krótką wiadomość tekstową (sms), e-mail, telefon, faks, o terminie zapłaty należności pieniężnych lub jego upływie, wysokości należności pieniężnej, rodzaju i wysokości odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie należności pieniężnej oraz grożącej egzekucji administracyjnej i mogących powstać kosztach egzekucyjnych.

Obowiązki podlegające egzekucji administracyjnej wymienione są w art. 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). Obowiązek m.in. z tytułu VAT reguluje § 1 pkt 1 tego artykułu, w myśl którego egzekucji administracyjnej podlegają podatki, opłaty i inne należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa. Zgodnie natomiast z art. 1a pkt 13 u.p.e.a. wierzycielem jest podmiot uprawniony do żądania wykonania obowiązku lub jego zabezpieczenia w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym.

Konkludując, należność pieniężna z tytułu VAT jest podatkiem, do którego stosuje się przepisy działu III Ordynacji podatkowej, czyli jest obowiązkiem podlegającym egzekucji administracyjnej. Podmiotem uprawnionym do żądania wykonania obowiązku tj. zapłaty podatku od towarów i usług, jest organ podatkowy urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 6 u.p.e.a. w razie uchylania się Podatnika od zapłaty VAT, naczelnik urzędu skarbowego powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych, a tym samym wykorzystując swoje prawa, przypomnieć Podatnikowi o zaległości VAT np. w formie wysłanego mu „sms”.

Małgorzata Pereczkowska