Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 17, 2016

Specjalistyczne oprogramowanie medyczne a stawka VAT

0 1304

Sprzedaż wyposażenia dodatkowego wyrobu medycznego, tj. specjalistycznego oprogramowania medycznego podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT w wysokości 23%, bowiem dostawa ta nie dotyczy wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 marca 2016 roku nr IBPP3/4512-994/15/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności będzie udzielać licencji na specjalistyczne oprogramowanie medyczne. Oprogramowanie jest nowoczesnym systemem służącym do gromadzenia, przesyłania i analizy obrazów medycznych, którego celem jest obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach diagnostyki obrazowej. Oprogramowanie jest przydatne w szczególności do prawidłowej obsługi rezonansu magnetycznego. Oprogramowanie jest wyrobem medycznym dopuszczonym do obrotu na terytorium rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu pozycji art. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w związku z art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych. Wraz z udzieleniem licencji Przedsiębiorca będzie dokonywał dostawy wyposażenia wyrobu medycznego. Wyposażenie wyrobu medycznego składa się z elementu materialnego w postaci serwera lub serwerów, które będą specjalnie przeznaczone do stosowania łącznie z wyrobem medycznym. Ustawienia serwera i oprogramowania będą mieć charakter spersonalizowany, tj. dostosowany do potrzeb konkretnego klienta. Wysoce zaawansowane technologicznie oprogramowanie i serwer są niezbędne do zapewnienia opieki medycznej przez podmioty lecznicze. 

Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą możliwości zastosowania obniżonej 8% stawki podatku dla dostawy wyposażenia dodatkowego wyrobu medycznego. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż obniżona 8% stawka podatku może być stosowana jedynie w odniesieniu do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jedynie wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, a z nich wyłącznie takie, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zostały wymienione w poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, jako towary dla których ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę podatku. Takiej stawki ustawodawca nie przewidział dla dostawy wyposażenia wyrobu medycznego, które to wyposażenie nie jest, jak wynika z przepisów ustawy o wyrobach medycznych, wyrobem medycznym. 

Tym samym, dla dostawy przedmiotowego serwera, który stanowi wyposażenie wyrobu medycznego, a sam w sobie nie wypełnia definicji wyrobu medycznego, nie może mieć zastosowania obniżona stawka podatku. 

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż wyposażenie dodatkowe, które jest niezbędne do prawidłowego działania wyrobu medycznego, nie jest wystarczającym uzasadnieniem do objęcia preferencyjną stawką podatku towaru, gdyż nie posiada specjalnego przeznaczenia wytwórcy do stosowania z wyrobem medycznym i ma charakter standardowego towaru dostępnego w obrocie. Istotne jest bowiem to, że towar ten może być przedmiotem dostawy przez każdy inny podmiot, bez uszczerbku dla prawidłowego działania i funkcjonalności wyrobu medycznego. Specjalistyczne oprogramowanie medyczne, stanowiące wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, ze swej istoty stanowi nowoczesny system informatyczny, dla którego prawidłowego funkcjonowania mogą być potrzebne inne urządzenia, które występują też osobno w obrocie gospodarczym. 

Ponadto dostawa wyrobu medycznego może być świadczona całkowicie niezależnie od dostawy wyposażenia dodatkowego, gdyż nie wskazano na takie cechy sprzętu komputerowego (serwera lub serwerów), które uzasadniałyby nabycie tego towaru jedynie łącznie z wyrobem medycznym, czy też na konieczność nabycia tego sprzętu od tego samego podmiotu, który dokonuje dostawy wyrobu medycznego. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.