Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

May 1, 2015

Specyfikacja płatności a potwierdzenie odbioru faktury korygującej

0 1330

Nie można uznać za skuteczne potwierdzenia odbioru faktury korygującej w formie wyciągu bankowego, który nie będzie zawierał daty otrzymania konkretnych faktur korygujących oraz nie wskazuje w sposób jednoznaczny daty otrzymania przez wystawcę faktury potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej.

Takie stanowisko wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze I FSK 1894/13 z 9 grudnia 2014 roku.

Sytuacja Podatnika

Naczelny Sąd Administracyjny zajął się sprawą spółki, która, jak większość podmiotów gospodarczych, czasami wystawia faktury korygujące zmniejszające wartość sprzedaży

i podstawę opodatkowania. Przyczyną wystawienia korekt faktur są między innymi zwroty towarów, pomyłki na fakturze, obniżenia ceny. Różnica pomiędzy należnością Spółki względem kontrahenta wynikająca z faktury pierwotnej a kwotą skorygowaną jest przez kontrahenta potrącana/kompensowana z późniejszych należności Spółki wynikających z faktur sprzedażowych. Spółka rozważała uznanie za potwierdzenie odbioru korekt wyciągów ze swojego rachunku bankowego, na których byłyby wskazane faktury sprzedaży i faktury korygujące, których dana płatność dotyczy oraz kwota płatności uwzględniająca potrącenie/kompensatę należności z poszczególnych faktur. Wyciągi z rachunku bankowego nie zawierałyby daty otrzymania konkretnych faktur korygujących przez nabywcę, ani nie wskazywałyby w sposób jednoznaczny daty otrzymania przez Spółkę potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej. Jednakże wyciągi zawierałyby dokładną datę, w której dokonano kompensaty.

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

W wydanym wyroku NSA przychylił się do wcześniejszego stanowiska Ministerstwa Finansów oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, zgodnie z którym opisany sposób potwierdzenia odbioru faktur korygujących nie jest wystarczający. Sąd podkreślił, że „zasadą podstawową do obniżenia kwoty podatku należnego w związku ze zwrotem towaru jest posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Dopiero gdy uzyskanie przez podatnika, będącego dostawcą towarów lub usług, tego rodzaju potwierdzenia jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to nie można mu odmówić wykazania przed organami podatkowymi danego państwa członkowskiego przy użyciu innych środków, po pierwsze, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.” W rozpatrywanej sprawie, zdaniem NSA, Spółka nie wykazała, że nie miała możliwości uzyskania potwierdzenia odbioru faktur korygujących albo związane to było z nadmierną uciążliwością w ich uzyskaniu. Sąd wskazał również, że: „Brak daty w wyciągach bankowych, z których wynikać będzie oznaczony dzień otrzymania faktur korygujących przez nabywcę, stanowi istotną lukę takiej formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Stwierdzić również należy, że sama data dokonania kompensaty wynikająca z wyciągu bankowego nie pozwala na jednoznaczne określenie terminu dokonania obniżenia podstawy opodatkowania przez Skarżącą, ponieważ data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, jak również data otrzymania potwierdzenia odbioru przez wystawcę determinują okres rozliczeniowy, w którym wystawca powinien rozliczyć fakturę.”

Podstawa prawna: art.29a ust.13 i 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.