Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 lipca br. obowiązują przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzające mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment).

Jeszcze nie obowiązkowa, ale już możliwa jest zapłata sprzedającemu kwoty netto za fakturę i przelanie wartości podatku od towarów i usług na osobny rachunek VAT - dostępne już w systemach bankowych (tylko konta „firmowe”).

Podczas dokonywania płatności należy wskazać kwotę podatku z faktury, kwotę brutto, numer opłacanej faktury oraz numer NIP sprzedającego. W ramach split payment możliwa jest zapłata tylko kwoty VAT (np. w czasie procesu reklamacji z powodu niezadowolenia z wykonanaia usługi). Nabywca może opłacać tradycyjnie wszystkie faktury lub korzystać ze split payment tylko dla wybranych płatności. Zapłata z zastosowaniem podzielonej płatności będzie mogła być dokonywana wyłącznie na zasadzie 1 płatność – 1 faktura (brak opcji zapłaty w „paczkach”).

Zgromadzone na rachunku VAT środki, sprzedający może jedynie wykorzystać do zapłaty VAT na rzecz innego podmiotu lub urzędu skarbowego. Na wniosek możliwe jest uwolnienie przez naczelnika urzędu skarbowego środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Obligatoryjny mechanizm split payment ma być wprowadzony najwcześniej od 2019 roku, jednak decyzję o tym Ministerstwo Finansów uzależnia od sprawnego jego funkcjonowania w 2018 roku.