Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

May 5, 2015

Sporządzanie opinii przez biegłego sądowego a zwolnienie w VAT

0 1134

Usługi świadczone przez Biegłego na zlecenie sądów, polegające na sporządzaniu opinii w zakresie budownictwa i wyceny nieruchomości nie wyłączają zastosowania zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 z tego względu, że usługi te nie mają charakteru usług doradztwa.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2015 roku nr IPPP2/443-1112/14-5/BH.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Biegły Sądowy, czynny podatnik podatku VAT, który prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, projektowych i nadzorów oraz ekspertyz i wycen nieruchomości. Jednocześnie jako biegły sądowy z zakresu budownictwa i wycen nieruchomości sporządza na zlecenie sądów opinie. Biegły sądowy nie prowadzi działalności w zakresie doradztwa. Przychody w ostatnich latach oraz przewidywane w dalszych, w tym w 2015 roku nie przekroczą wielkości 150.000 zł.

Wątpliwości Biegłego Sądowego dotyczą możliwości zrezygnowania z opodatkowania działalności gospodarczej oraz możliwości wyboru zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ustawy w 2015 roku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż usługi świadczone przez Biegłego na zlecenie sądów, polegające na sporządzaniu opinii w zakresie budownictwa i wyceny nieruchomości nie wyłączają zastosowania zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z tego względu, iż usługi te nie mają charakteru usług doradztwa.

Skoro zatem Biegły Sądowy nie świadczy usług mających charakter doradztwa i wartość całej sprzedaży, bez kwoty podatku, osiągniętej z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, obejmującej także usługi biegłego sądowego z zakresu budownictwa i wyceny nieruchomości, nie osiągnęła w 2014 roku kwoty wymienionej w art. 113 ust. 1 ww. ustawy, ma prawo w 2015 roku do zastosowania zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Bowiem Biegły Sądowy jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w sposób nieprzerwany od stycznia 2001 roku, a zatem wybór zwolnienia od podatku w 2015 roku, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, nie stoi również w sprzeczności z treścią art. 113 ust. 11 ww. ustawy. Powyższy artykuł stanowi, iż podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.