Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

September 9, 2011

Sposób dokumentowania ekspertyz dokonywanych przez stowarzyszenie

0 1195

Przychody z tytułu wykonanych ekspertyz przez Stowarzyszenie niezarejestrowane jako czynny podatnik VAT, przeznaczone w całości na cele statutowe, należy dokumentować rachunkami.

Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-378/11-2/SJ z dnia 17 maja 2011 roku

Sytuacja podatnika

Stowarzyszenie zrzesza osoby niewidome i słabowidzące w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, wyrównywania szans w dostępie do informacji, edukacji, zatrudnienia i szeroko pojętej aktywności społecznej, a także w celu ochrony ich praw obywatelskich.

Stowarzyszenie prowadzi działalność non-profit w wyżej wymienionym zakresie. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. W zakresie zadań statutowych Stowarzyszenie prowadzi, między innymi działalność ekspercką oraz inicjuje i prowadzi badania i prace rozwojowe z zakresu rehabilitacji, warunków życia i potrzeb niewidomych. Z uwagi na fakt posiadania określonej wiedzy przez pracowników Stowarzyszenie opracowuje ekspertyzy, w których jest przedstawiony stan wiedzy fachowej na dany temat. Usługi te należy potraktować jako usługi rzeczoznawstwa.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie czy dokumentowanie przychodów Stowarzyszenia z tytułu wykonywanych ekspertyz przeznaczanych następnie przez Stowarzyszenie w całości na cele statutowe winno być dokumentowane fakturami VAT, rachunkami czy innymi dowodami księgowymi?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska Stowarzyszenia, zgodnie, z którym przychody uzyskiwane z wymienionych źródeł winny być dokumentowane rachunkami.

Wnioskodawca wskazuje, iż Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, nie prowadzi też działalności zarobkowej. Wobec tego nie może wystawić faktury VAT. Właściwym dokumentem będzie w tym przypadku rachunek, o którym mowa w art. 87 Ordynacji podatkowej. Przepis ten nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia na żądanie kupującego lub usługobiorcy rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

W uzasadnieniu organ podatkowy podkreślił, iż jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Świadczone przez Stowarzyszenie usługi, które Wnioskodawca kwalifikuje jako usługi rzeczoznawstwa należy dokumentować rachunkami, o których mowa w art. 87 ustawy – Ordynacja podatkowa. Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż w powyższej interpretacji nie dokonano analizy, czy wykonywane przez Zainteresowanego czynności nie obligują go do zarejestrowania się jako podatnika VAT czynnego.

Podstawa prawna: art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, art.106 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.