Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

April 2, 2013

Sposób opodatkowania usług związanych z wypadkiem w Niemczech

0 1021

Mój kierowca uległ wypadkowi na autostradzie w Niemczech. Otrzymałam faktury za posprzątanie autostrady, parking i wszelkiego rodzaju czynności związane z tym wypadkiem (między innymi położenie 400 m asfaltu, transport „złomu” na parking policyjny, przechowywanie go do czasu zakończenia sprawy w prokuraturze). Kopie faktur zostały wysłane do ubezpieczalni. Czy powinnam rozpoznać import usług z tytułu opisanych powyżej kosztów? Czy zwrot pieniędzy z ubezpieczalni powoduje zmianę rozliczeń?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.28b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zgodnie z powyższą zasadą, usługi nabyte przez Pani firmę w Niemczech powinny być opodatkowane w miejscu siedziby Pani firmy, czyli Polsce.

Od powyższej zasady ogólnej są jednak pewne wyjątki. Między innymi, szczególne zasady opodatkowania obowiązują w przypadku nabywania usług związanych z nieruchomościami, które, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, są opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości.

Usługi, o których mowa w opisanym przez Panią przypadku, należy indywidualnie przeanalizować i stwierdzić, czy daną usługę można przyporządkować do usług związanych z nieruchomościami położonymi w Niemczech (dla których miejscem opodatkowania są Niemcy), czy do usług w związku z którymi Pani firma, na mocy art.28b, rozpozna u siebie import usług.

Usługi: sprzątania autostrady i położenia 400 m asfaltu są niewątpliwie usługami związanymi z nieruchomościami i podlegają opodatkowaniu w Niemczech. Na otrzymanych fakturach powinien zostać wyszczególniony niemiecki podatek od wartości dodanej, który nie podlega odliczeniu w Polsce, a Pani firma nie rozpozna u siebie importu usług i nie opodatkuje usług polskim VAT.

Natomiast miejscem świadczenia usługi transportu „złomu” na parking policyjny jest, zgodnie z art.28b, Polska i w stosunku do tej usługi powinna Pani rozpoznać import usług. Zgodnie z art.2 pkt 9 ustawy o VAT pod pojęciem import usług rozumie się bowiem świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy (czyli nabywający usługi od podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju). Na podstawie art.86 ust.2 pkt 4 ustawy o VAT kwota podatku należnego z tytułu importu usług stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Kwota ta podlega zatem odliczeniu, pod warunkiem, że zakupy służą sprzedaży opodatkowanej VAT.

Pewną wątpliwość może rodzić sposób kwalifikacji usługi przechowywania samochodu do czasu zakończenia sprawy w prokuraturze. Z zadanego pytania nie wynika wprost, na czym polega ta usługa – czy jest to zwykła usługa parkingowa, czy bardziej kompleksowa, zawierająca inne świadczenia. Jeżeli jest to usługa parkingowa, to, naszym zdaniem, powinna zostać zakwalifikowana jako usługa związana z nieruchomością i opodatkowana przez usługodawcę w Niemczech. Jeżeli jest to usługa złożona, należałoby przeanalizować elementy i charakter świadczenia, gdyż mogłoby się okazać, że jest to usługa opodatkowana na zasadach ogólnych, w miejscu siedziby usługobiorcy.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku m.in. importu usług mogą być wystawiane faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela nie rodzi dla Pani firmy konsekwencji w zakresie podatku od towarów i usług, gdyż pozostaje poza zakresem ustawy o VAT.  

Bożena Sawicka