Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

January 31, 2016

Sposób postępowania w celu nadania numeru NIP jednostkom posiadającym wpis do KRS

0 1039

Dwa lata temu zarejestrowana została fundacja w sądzie. Otrzymaliśmy wpis do KRS. Nie ubiegaliśmy się o NIP. Jak teraz i gdzie, gdy NIP otrzymuje się wraz z wpisem do KRS, jednostki, które posiadają wpis mają ubiegać się aby otrzymać NIP? 

ODPOWIEDŹ

Podmioty, które uzyskały wpis do KRS przed 1 grudnia 2014 roku aby otrzymać NIP muszą złożyć we właściwym urzędzie skarbowym formularz identyfikacyjny NIP-2.

UZASADNIENIE

Nowelizacja przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzona ustawą z dnia 26 czerwca 2014r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw która weszła w życie 1 grudnia 2014 roku, wprowadziła szereg zmian, które w założeniu mają na celu uproszczenie procedury rejestracji i aktualizacji danych spółek, fundacji, stowarzyszeń.

Zasady wynikające ze zmiany przepisów nie mają jednak zastosowania do organizacji, które otrzymały wpis do KRS przed tą datą tj. 1.12.2014. W stosunku do podmiotów posiadających wpis w odpowiednich rejestrach nieposiadających jednak Numeru Identyfikacji Podatkowej stosuje się zasady jak dla podmiotów niepodlegających rejestracji w KRS. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o KRS podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, któremu nie nadano NIP, składa zgłoszenie identyfikacyjne do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Sposób postępowania w sprawie nadania NIP określa przepis art. 5 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatnków. Zgodnie z w/w przepisem podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Postępowanie w sprawie nadania numeru NIP zostało szczegółowo uregulowane w rozdziale drugim ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie zatem z art. 5 ust. 3 ustawy zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi powinno zawierać w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.

Fundacja jako podmiot posiadający wpis do KRS w celu uzyskania NIP powinna dokonać rejestracji na formularzu NIP-2, który winna złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę.

Podstawa prawna: art. 5 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Jan Keler