Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

January 1, 2018

Sprzedawca w ewidencji VAT w przypadku importu towaru za pośrednictwem firmy kurierskiej

0 1279

Polska firma korzysta z usług firmy kurierskiej, która jest odpowiedzialna za transport i przeprowadzenie procedur celnych (import towarów handlowych spoza UE). Od tej firmy dostarczany jest dokument PZC z wyliczonym podatkiem VAT. Kto powinien być wskazany w „Ewidencji VAT” jako kontrahent? Sprzedawca, Agencja Celna, czy może inny organ?

ODPOWIEDŹ

W ewidencji VAT należy wykazać jako kontrahenta sprzedawcę towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 109 ust.3 ustawy o VAT, czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art.2 ust.7 ustawy o VAT). To importer jako podmiot, na którym ciąży obowiązek podatkowy w imporcie towarów, jest obowiązany do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku (art.17 ust. 1 ustawy o VAT).

Czytelnik dokonuje importu towarów i nie korzysta z uproszczonej procedury celnej, co oznacza, że dokonuje rozliczenia importu towarów według tzw. zasad ogólnych. W związku z tym jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku (art.33 ust.4 ustawy o VAT), a w konsekwencji nie rozlicza podatku należnego w deklaracji VAT. Jeżeli zakup towarów z importu związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych, wówczas Czytelnik ma prawo do odliczenia podatku wynikającego z dokumentu celnego poprzez wykazanie importu towarów w ewidencji i deklaracji VAT po stronie podatku naliczonego (art.86 ust.1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT). W ewidencji VAT Czytelnik powinien wykazać jako dane kontrahenta dane sprzedawcy towaru i numer dokumentu celnego PZC, z którego wynika kwota podatku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w przypadku importu towarów rozliczanego wg zasady ogólnej należy wykazać podatek naliczony do odliczenia jako nabycie towarów i usług zaliczanych do środków trwałych w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony lub nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.2 ust.7, art.17 ust. 1, art.33 ust.4, art.86 ust.1 i ust. 2 pkt 2, 109 ust.3 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.