Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

February 18, 2013

Sprzedaż biletów wstępu do kina a stawka VAT

0 985

Świadczone przez Spółkę usługi wstępu do kin na podstawie sprzedawanych biletów w celu obejrzenia wyświetlanych w nich filmów są usługami, o których mowa w poz. 182 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, zatem podlegają do dnia 31 grudnia 2013 roku opodatkowaniu podatkiem VAT według preferencyjnej stawki w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2013 roku nr IPTPP1/443-864/12-3/RG.

Sytuacja podatnika

Spółka, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na prowadzeniu sieci kin i świadczeniu usług kinowych, w związku z czym dokonuje sprzedaży biletów wstępu na wyświetlane w nich filmy. Działalność Spółki prowadzona jest na terenie całej Polski. Nabywcami sprzedawanych przez Spółkę biletów do kin są głównie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i poz. 182 załącznika nr 3 do ustawy o VAT może stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% do usług wstępu do kin na podstawie sprzedawanych biletów w celu obejrzenia wyświetlanych w nich filmów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Wskazana pozycja załącznika obejmuje usługi kulturalne i rozrywkowe bez względu na symbol PKWiU. Zatem organ podatkowy stwierdził, iż każda usługa z grupy usług sklasyfikowanych w PKWiU jako usługi „kulturalne i rozrywkowe” - po spełnieniu dodatkowych warunków określonych w poz. 182 załącznika - korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT.

Natomiast w myśl art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Stosownie do art. 3 ww. ustawy działalność kulturalną mogą prowadzić osoby prawne, osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Ponadto zasadne jest również odniesienie do ustawy o kinematografii. Art. 3 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż państwo sprawuje mecenat nad działalnością w dziedzinie kinematografii, jako części kultury narodowej, polegający w szczególności na wspieraniu produkcji i promocji filmu, upowszechnianiu kultury filmowej oraz ochronie dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie filmu.

Ponadto kinematografia obejmuje twórczość filmową, produkcję filmów, usługi filmowe, dystrybucję i rozpowszechnianie filmów, w tym działalność kin, upowszechnianie kultury filmowej, promocję polskiej twórczości filmowej oraz gromadzenie, ochronę i upowszechnianie zasobów sztuki filmowej (art. 3 ust. 2 ww. ustawy).

Na podstawie powołanych wyżej przepisów organ podatkowy zgodził się ze stwierdzeniem, iż kinematografia jest częścią kultury narodowej. Elementem kinematografii jest dystrybucja i rozpowszechnianie filmów, w tym działalność kin. Zatem działalność kin w zakresie dystrybucji, wyświetlania i rozpowszechniania filmów niewątpliwie stanowi działalność kulturalną.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż Spółka sprzedaje swoim klientom bilety wstępu do kina, uprawniające do obejrzenia danego filmu. Natomiast ustawodawca nie określił form ani kategorii „wstępu”, które objął 8% stawką podatku. Bowiem pod pojęciem „wstępu” określonym w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., strona internetowa - www.sjp.pwn.pl) rozumieć należy możliwość wejścia gdzieś.

Zatem w przedmiotowej sprawie spełnione są warunki pozwalające uznać usługi Spółki za usługi, o których mowa w poz. 182 ww. załącznika i opodatkować 8% stawką podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i poz. 182 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.