Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 28, 2013

Sprzedaż biletów wstępu na przedstawienia dyplomowe studentów wyższej szkoły teatralnej a stawka VAT

0 986

Sprzedaż biletów wstępu na przedstawienia dyplomowe studentów wyższej szkoły teatralnej będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 8%, bowiem jest to usługa w zakresie wstępu świadczona na rzecz widzów, a nie usługa kształcenia na rzecz studentów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2012 roku nr IBPP1/443-405/12/AL.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Uczelnia, która kształci studentów na specjalności „aktorstwo” i „reżyseria”. Cykl kształcenia w szkole teatralnej kończy przygotowany spektakl dyplomowy będący gotowym przedstawieniem teatralnym do zaprezentowania przed publicznością. Realizowane w początkowym etapie kształcenia prace aktorskie, prezentowane są przed pedagogami i kolegami z Uczelni. Ostatnim etapem kształcenia studenta na poziomie wyższym jest gotowy spektakl, w którym oprócz prezentacji umiejętności zawodowych następuje konfrontacja umiejętności przed publicznością. Przedstawienie dyplomowe jest częścią praktyczną pracy dyplomowej studentów, a jej pozytywna ocena stanowi podstawę do uzyskania tytułu zawodowego magistra sztuki.

Ten ostatni etap kształcenia zwany spektaklem dyplomowym prezentowany jest na scenach teatralnych Uczelni, a publiczność kupuje na spektakle bilety.

Niewielka cena biletu pozwala na zapewnienie widowni, przed którą następuje konfrontacja umiejętności zawodowych studentów. Publiczny pokaz jest sprawdzianem praktycznym, na ile nabyte w procesie kształcenia studenta w uczelni umiejętności, przyszły artysta potrafi pokazać i zrealizować na scenie, jest niezbędny do tego aby student w pełni skorzystał z usługi jaką oferuje mu Uczelnia, czyli wykształcenie zawodowego aktora czy reżysera. Uzyskany dochód z biletów przeznaczony jest na przygotowanie kolejnych spektakli dyplomowych.

W związku z powyższym Uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż biletów wstępu na przedmiotowe przedstawienia podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też jest z niego zwolniona, na podstawie art. 43 ust.1 pkt 26 b ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługa świadczona przez uczelnię w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Regulacja zawarta w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje zwolnienie od podatku usług świadczonych przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zakresem zwolnienia przewidzianym ww. ustawą objęte są również: dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związane z usługą podstawową, t.j. usługą w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż przepisy krajowe, jak i europejskie, nie definiują usług „ściśle związanych”. Niemniej jednak z samego brzmienia art. 43 ust. 17 ww. ustawy wynika, iż nie dotyczą one usług, które nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej lub których głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż sprzedaż biletów na przedstawienie dyplomowe jest usługą w zakresie wstępu świadczoną na rzecz osób trzecich – widzów, a nie na rzecz studentów.

Bowiem usługa wstępu na przedstawienie teatralne jest w przedmiotowej sytuacji odrębną usługą świadczoną na rzecz osób trzecich – widzów. Nie jest ona ściśle związana z usługą podstawową, albowiem nie jest niezbędna do wykonania usługi podstawowej. Usługa wstępu na przedstawienie teatralne stanowi cel sam w sobie (obejrzenie przedstawienia przez widza) i nie może zostać uznana za środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego. Ze świadczenia głównego (kształcenie na poziomie wyższym) korzystają bowiem studenci. Natomiast z usługi wstępu na przedstawienie teatralne widzowie – osoby trzecie.

Podsumowując organ podatkowy stwierdził, iż świadczone przez Uczelnię na rzecz widzów usługi w postaci biletowanych przedstawień dyplomowych studentów Uczelni nie podlegają zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) w związku z ust. 17 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Odbiorcami przedstawień teatralnych są osoby trzecie, które zakupiły bilety wstępu na przedstawienie teatralne, a nie studenci, na rzecz których Uczelnia świadczy usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Tym samym nie są to usługi ściśle związane z tą usługą podstawową.

Zatem powyższe usługi, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, będą opodatkowane 8% stawką podatku VAT. Bowiem w poz. 182 załącznika nr 3 do ww. ustawy zostały wymienione „Usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu:

• na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe,

• do obiektów kulturalnych”.

Podstawa prawna: art. art. 41 ust. 1 w zw. Z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.